More
  KreuLetërsiBibliotekë"Pas erës së re", poezi nga Preç Zogaj

  “Pas erës së re”, poezi nga Preç Zogaj

  S’ka pak u pashë

  Besoja se nuk kishte botë tjetër…
  S’ka pak u pamë me Evën në Eden.
  Fustani rozë, ai që ka pas veshur,
  i shkonte pas si hije dhe si gen.

  E zhveshur, e skuqur, me një gjethe në dorë
  që s’dinte ku ta vinte, mbi seks a mbi gjinj,
  kërkonte tangjent në barin e njomë
  shikimet që kishim kur ishim të rinj.

  Mbushej me ngjyrë fustani i saj.
  Ajo nuk ngutej ta hidhte në trup.
  E kisha kaluar me moshë e gjithçka.
  T’i thosha më puth më vinte turp.

  E zhveshur, e skuqur, me gjethen në dorë
  më shihte me mall dhe me maraz.
  Pas pak do ta zinte mallkimi-mollë,
  Do vishte fustanin që i shkonte pas.


  A KA NJË ATDHE

  Më vjen të fle e s’fle
  por veç fundosem
  në një vetmi të re,
  rrethuar, sidozot, me zëra, thirrje:
  Ku je, ku je?

  Ku je? Ku jam? Kjo është çeshtja.
  Në moshën dyzet vjeç s’jam i sigurt
  A ka një tokë,
  a ka një Atdhe
  për fëmijët e mi
  dhe për të tutë?

  Shjella pluhuri e helmi rrotullohen në ajër,
  Vendi që mora në gji duke fluturuar-
  Korba Shqipëri e dashurisë dhe vajit
  kushedi çdo të dalë pasi të jetë rikrijuar.

  Më vjen të vdes e s’vdes…
  Më vjen të pres.

  1999


  Të vdekurit s’arrijnë t’ia fillojnë nga e para

  Të vdekurit s’arrijnë t’ia fillojnë nga e para.
  N’amshimin e tyre shkrehen shkëputjet e mia
  veshur me habi të artë dallëndyshesh.

  Më do, por s’më merr me vete
  dashuria.

  Nënë, je gabuar kur më thoshe
  linde prej një trëndafili,
  Je gabuar me kryqin, me aromën e larit mistik .
  Ka kohë që mendoj: S’kam mbaruar së linduri.
  Herë e paherë
  më hedh rasti
  nga një jetë
  në një tjetër jetë.

  Sy për sy, gojë për gojë
  gruaja dhe unë…Përzihen lotët.
  Na do, por s’na merr me vete
  dashuria.


  Ishe mërzitur shumë për mua

  Teodor Kekos,

  Zbriste Maria nëpër tylin e dhomës
  në çastin e përpiktë
  të një sistemi tjetër.
  Qetësi e bërë fytyrë.
  Vajtim i bërë trup.
  Mendim i bërë sy.
  Mëkat i bërë gju.
  Lutje e bërë dorë …

  Nuk di të them çfarë ndodhte kur i mbyllja sytë,
  Por ku i hapja prapë e gjeja të fiksuar
  në ndërdyshjen e paqtë që s’ka kush ta ftillojë,
  që thotë “nuk po e marr, ndërsa nuk mund ta lë”.

  Në mëngjes ngrihesha si i zënë në faj
  mes zërave dhe gjërave të tjera të mia,
  Sa dilja jashtë ia behte frushullima
  e zgjimit të përtejmë mu në qytetin tonë,
  Tufa të përzishme engjëjsh e shenjtorësh,
  Gjergj Fishta, i mjeri dhe Nënë Tereza
  më kalonin, më përshkonin pa e kthyer kokën
  në ndërdyshjen e paqtë që s’ka kush ta ftillojë,
  që thotë “nuk po e marrim, por nuk mund ta lëmë”.

  xxx

  Tri net, tri ditë, atje, matanë
  në fronin e luleve,
  Ti ishe mërzitur shumë për mua,
  Të gjithë të vdekurit po ta qanin hallin.

  Shtator, 2002


  DASHKRIUA SHEH NGA LART ME SYTË E DHËMSHUR

  Në rrokullisjen tende një shije kanë
  Mjalti dhe helmi tash e gjithmonë
  Euxhenio Montale

  Kam të drejtë të ruaj sonte
  kandilat e ndezur këtu
  ku trupi yt sa herë si flaut
  iu përgjigj gishtave të mi.

  Ngadalë do të rrjedhë nata
  Mengjesi do të vijë-
  gjemë e mbytur
  në jehonën e vet.

  Më tradhëton forca dhe fisknikëria,
  nuk mund ta ndjek, as të ndal rënien time.
  Në fund, poshtë, fiton balta.
  Dashuria sheh nga lart me sy të dhemshur
  si ti ketë renë një gjë e rrallë
  që s ‘mund ta marë.


  GJENDJE KRITIKE

  xxx

  Në eukaristi? Nuk e kam zakon.
  Me imitu Krishtin është me thellu distancën.
  Më tepër ndoshta, t’i kundërvihesh
  mrekullisë se ringjalljes që mbase s’e besoje
  por s’kishe ndërmend të kërkoje prova.

  xxx

  Gjysma e së dielës pardite kalon
  Si një re e bardhë, ngarkruar
  me mendime te lehta, dilema të lehta.
  Asgjë nuk përputhet me mallin tim .
  Shkoj dhe vij pa folur me babanë.
  Edhe sa kohë pa folur me babanë?
  A do të jetë më mirë radhen tjetër?
  A do të ketë vertëtë diçka për të më thënë
  Apo do të fshihet pas çastit të mbramë?
  Asgjë nuk përputhet me gjendjen time.
  Malet shkurtohen,
  Fushat zemerohen…
  Jetohet keq kundër natyrës, miq,
  Dashuria helmohet si tradhëti.

  2002


  NGJARJE NË TOKË

  Në ato gryka të thella
  Midis dëborës dhe erës
  Po vijë të zezat gra
  Plot e përplot me lutje:
  O zot, më të mirën ndër ne
  pranojë në ahiret e tua.

  Malet e Dibrës flenë
  Zoti është në mendime.
  Me ngut po ngrihen avionët
  Në Perëndim dhe në Liindje
  Asnjë prej tyre s’e solli
  djalin nga Kalifornia.

  Të ngratat gra përqafohen
  me shoqen e tyre të vdekur.
  Lajme të mira kemi.
  Këndej nga ne Zoti
  më i vjetër është, më i dhemshur.

  1999


  ME NJË MIRËSI FATALE U PAMË

  Duket e çuditshme, por sot mbushen dy vjet
  Që nga ai çast kur buzët tona
  U morën vesh të putheshin gjatë.

  Gjithçka ish natyrale, nuk mungonte gjë
  në spektaklin e verbër.
  Trupat lakuriq u mbushen me frymë
  si për herë të fundit
  përpara shkrehjes.

  Gjithçka e njohur…
  Të truar, të vonuar
  u ngritëm në këmbë.
  Rrobat na morën përdore e na veshën
  Atë çast sytë pikasen
  kurthin e ngritur prej rastit.
  Me një mirësi fatale u pamë
  si të njohur të vjetër.


  VITI I RI, 2002

  Numërimi mbrapsht filloi:
  Nëntë!
  Tetë!
  Shtatë!
  Gjashtë!
  Pesë!
  Katër !
  Tre!
  Dy!
  Një!

  Si bilë bilardoje viti
  përplaset me fundin e vet
  dhe kthehet andej nga erdhi.

  Më kërkonte të mos doja kërkënd tjetër

  Më kërkonte të mos doja kërkënd tjetër
  Dhe nuk e dija se po soste
  Era e Re.

  Nuk mungonte pothuajse asgjë në magazina.
  Nuk mungonin miset në ekrane.
  Më i varfri i njerëzve i hante dy vakte.
  Ministrat si spikër jepnin lajme.

  Por në një çast a çfarë që nuk shënohej
  nga orët, aparatet e këtejshëm,
  ia behu një re, bubullimë e prush-
  eklips dhe kapriçio kometash.

  Një zë pa fytyrë më tha në vesh:
  Neruda u kthye me duart në xhepa.
  Pas pesëqind vjetësh Dante Aligeri
  e mori kafkën e tij nga Firencja.

  Askund nuk gjeje një gjë për t’u mbajtur.
  Rrënoja tempujsh
  mbulonin tokën.
  Dëbuar ishin të parët
  nga e përtejmja.

  Dhe ajo më kërkonte t’mos doja kërkënd tjetër.
  Shpejt, shpejt po vishej me të bardha
  Druaja, vuaja
  se po përgatitej
  për më të keqen
  në ditën e parë,
  në vitin e parë
  pas Erës së Re.

  Mars, 2002

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË