More
  KreuLetërsiBibliotekë"Nga jeta e sendeve" poezi nga Adam Zagajewski

  “Nga jeta e sendeve” poezi nga Adam Zagajewski

  Përktheu: Elvana ZAIMI

  Provo t’i thurësh himn botës së gjymtuar

  Provo t’i thurësh himn botës së gjymtuar.
  Ndërmendi ditët e gjata të qershorit
  dhe dredhëzat, pikat e verës rosé.
  Hithrat që, metodikisht, mbulonin dhe një herë
  shtëpitë e braktisura prej atyre që u përzunë.
  Duhet t’i thurësh himn botës së gjymtuar.
  Vështrove anijet dhe varkat e hijshme;
  të mezipritura nga një udhëtim i gjatë,
  ndërsa harresa e njelmët priste të tjerë.
  Pe refugjatët të shkonin drejt askundit,
  dëgjove xhelatët të këndonin me hare.
  Duhet t’i thurësh himn botës së gjymtuar.
  Mbaji mend ato çaste kur ishim bashkë
  në një dhomë të bardhë dhe perdja u përkund.
  Kthehu me mend te koncerti, kur muzika
  shkëndriti.
  Vjeshtës mblidhje lende në park
  dhe gjethet shtilleshin mbi vragat e tokës.
  Thuri himn botës së gjymtuar
  dhe pendlës së hirtë që humbi mëllenja,
  dhe dritës së brishtë që endet, mpaket
  dhe rikthehet.


  Të shkosh në Lvov

  Të shkosh në Lvov. Nga cili stacion shkohet
  në Lvov, nëse jo në ëndërr, në agim,
  kur vesa rrezëllin mbi një valixhe, kur trenat
  ekspresë dhe trenat e shpejtë lindin. Të nisesh
  nxitimthi për në Lvov, natën a ditën, në shtator
  a në mars. Por vetëm nëse Lvovi ekziston,
  nëse mund të gjendet brenda kufijve dhe jo vetëm
  në pashaportën time të re, nëse shigjetat e pemëve
  —plepit dhe frashërit—që ende frymojnë me zë
  si indianët, dhe nëse rrëketë mumurijnë
  esperanton e tyre të errët, dhe gjarpërinjtë e barit
  si shenja të buta në rusisht zhduken
  në zabele. Të paketosh dhe të nisesh, të ikësh
  pa lënë gjurmë, në mesditë, të avullosh
  si çupëzat që u bie të fikët. Dhe rrodhet, ushtri
  të gjelbra rrodhesh, e më poshtë, përnën çadrat
  e një kafeneje vjeneze, kërmijtë kuvendojnë
  rreth përjetësisë. Por ngrihet katedralja,
  e mban mend, ngrihet kas përpjetë, aq drejt
  sa e diela, dhe pecetat e bardha e një kovë
  plot mjedra lënë në dysheme, dhe
  dëshira ime që s’kish lindur ende,
  vetëm kopshte dhe barërat e këqija dhe qelibari
  i qershive të Mbretneshë Anës, dhe Fredroja i padenjë.
  Gjithmonë ka pasur shumë Lvov, askush
  s’ua qëllon dot në të lagjeve të tij, të dëgjojë
  mërmërimën e çdocilit gur përcëlluar
  nga dielli, ndërsa netëve heshtja e kishës ortodokse
  ishte e pangjashme me atë të katedrales, jezuitët
  pagëzonin bimët, gjethe më gjethe, por ato rriteshin,
  rriteshin aq pa zor, dhe ngazëllimi ndeshej pezull
  ngado, në korridore e në mullinj kafeje
  që rrotulloheshin rreth vetes, në çajnikët
  blu, në niseshte, që ishte dhe formalistja
  e parë, në pikëzat e shiut dhe në gjembat
  e trëndafilave. Xunkthe të ngrirë zverdhur ndanë dritares.
  Kambanat binin dhe ajri u drodh, kaushët
  e murgeshave lundronin si grykore ndanë
  teatrit, kishte aq shumë gjindje sa
  iu desh të vërtiteshin pambarim,
  turma ishte e papërmbajtshme dhe nuk donte
  të dilte. Tezet e mia nuk kishin si ta dinin
  ende se unë do t’i ringjallja,
  dhe jetonin kaq plot besim; kaq veç e veç;
  shërbëtorë, të pastër e hekurosur, vraponin të merrnin
  mazë të freskët, brenda shtëpive
  njëfarë zemërimi dhe shpresa të mëdha, Brzozowski
  erdhi si profesor i ftuar, një prej ungjve
  të mi vazhdonte të shkruante një poezi me titull Pse,
  kushtuar të Plotfuqishmit, dhe kishte pra, kaq shumë
  Lvov, sa mend pëlciste ena,
  thërrmonte gotat, përmbytte
  çdo pellg, liqen, tymoste sipër çdo
  oxhaku, shndërrohej në zjarr, shtrëngatë,
  qeshte me vetëtimat, bëhej i brishtë,
  kthehej në shtëpi, lexonte Dhjatën e Re,
  flinte në kanape ndanë një shilteje,
  sa shumë Lvov kishte, ndërsa tani
  nuk ka aspak, rritej pandalshëm
  dhe gërshërët e prenë, kopshtarët e akullt
  siç ndodh përherë në maj, pa pikë mëshire,
  pa dashuri, ah, prit deri sa qershori i ngrohtë
  të vijë me fieret e buta, fushat
  e pamata të verës, domethënë realiteti.
  Por gërshërët e prenë, bashkë me vijën dhe mespërmes
  fijeve, rrobaqepësve, kopshtarëve, censuruesve
  prenë trupin dhe kurorat, gërshërët e mëdha prisnin
  me zell, si një prerje fëmijësh
  përgjatë vijës së pikëzuar të një dreri apo mjellme.
  Gërshërë, mprehëse dhe tehet e brisqeve gërvishtnin,
  prisnin dhe shkurtonin fustanet e fryrë
  të prelatëve, shesheve dhe shtëpive, dhe pemët
  rrëzoheshin pa zhurmë, si në një xhungël,
  dhe katedralja dridhej, përshëndeteshin njerëzit
  pa shamidoret, pa lotë, sa të thara
  buzët, s’do të shihemi kurrë më, sa shumë vdekje
  të pret, pse çdo qytet duhet
  të bëhet Jeruzalem dhe çdo
  njeri Çifut, dhe tani shpejt, vetëm
  mblidh plaçkat, gjithmonë, çdo ditë,
  dhe shko pa frymë në Lvov, tek e fundit
  ekziston, i qetë dhe i qashtër si një
  pjeshkë. Lvovi është kudo.


  Në maj

  Ndërsa ecja në pyll, një ditë maji n’agim
  pyesja, ku jeni, shpirtra
  të të vdekurve. Ku jeni, të rinj
  të zhdukur, ku jeni, tashmë krejtësisht
  të pagojë.
  Një heshtje e madhe mbretëronte në pyll
  dhe ndjeja gjethet e gjelbra tek ëndërronin
  ndjeja ëndrrat e lëvoreve nga të cilat lindin
  varka, anije dhe vela.
  Pastaj, duarduarshëm zogjtë filluan
  të dëgjoheshin, gardelina, mëllenja të fshehura
  në ballkonet e degëve; sekush fliste sipas mendjes së vet,
  me zë të ndryshëm, pa kërkuar gjë, pa
  hidhërim a brengë.
  Aty kuptova se ju jeni te kënga,
  të pakapshëm aq sa muzika, shpërfillës si
  notat, larg prej këtu, thuajse aq sa dhe ne
  prej vetes sonë.


  Nga jeta e sendeve

  Lëkura e ardhur e sendeve është e tendosur
  si çadra e një cirku.
  Mbivendoset mbrëmja.
  Mirë se erdhe, o terr.
  Lamtumirë, drit’ e ditës.
  Jemi si qepalla, thonë sendet,
  përçikim syrin dhe ajrin, terrin
  dhe dritën, Indinë dhe Europën.

  Dhe saora ia nis e flas unë: a e dini,
  o sende, se çka është vuajtja?
  A keni qenë ndonjëherë të untë, të vetmuar, të përhumbur?
  A keni qarë? Frikën, e njihni?
  Turpin? A e dini ju çka është zilia dhe xhelozia,
  mëkatet e falshme që shelbimi nuk i rrok?
  A keni dashuruar herëdokur? Keni ndjerë të vdisni ndonjëherë
  kur natën era shpërthen kanatet dhe ndërkallet
  në zemrën akull? A e keni njohur pleqërinë,
  zinë, rrëshqitjen e kohës?

  Bëhet heshtje.
  Në mur vallëzon gjilpëra e barometrit.


  Miqësi të pamundura

  Ta zëmë, me dikë që nuk është më,
  që ekziston vetëm në letra të zverdhura.

  Ose shëtitje të gjata ndanë një përroi,
  thellësitë e të cilit mbajnë fshehur

  filxhanë porcelani—dhe bisedat mbi filozofinë
  me një student të drojtur ose një postier.

  Një kalimtar me sy krenarë
  që s’do ta njohësh kurrë.

  Miqësia me këtë botë, akoma më e përsosur
  (në mos për aromën e njelmët të gjakut).

  Plaku që gjerb kafe
  në St.Lazare, i cili të ndërmend dikë.

  Fytyra që shkrepin kalimthi
  në trena lokalë—

  fytyrat e lumtura të udhëtarëve që shkojë ndoshta
  në një ballo vezulluese, apo drejt gijotinës.

  Dhe miqësia me veten
  —qyshkur, tek e fundit, s’di më se kush je.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË