More
  KreuLetërsiBibliotekë"Me kënd fola", poezi nga Drita Ademi

  “Me kënd fola”, poezi nga Drita Ademi

  TË KAM PA ANDËRR

  Të kam pa andërr
  tue u mërzitë për mue,
  tue më dashtë mue,
  tue qeshë me mue dashunisht.

  Të kam pa andërr tue heshtë,
  ulun në bankën e nji vjeshte tjetër
  e malet me thinja
  e drita mbushte sytë e tu me ar.

  Të kam pa andërr tue të harrue,
  si vdisnin në mue ngadalë
  ata sy me ar
  e thaheshin ata lisa e shterrej ai lum
  e qanin zanat për atë burrë
  që n’kambë s’do të çohej mbrenda meje kurr.


  T‘bâj bê

  Andrrat e mija tash
  nuk përkunden lehtë;
  Flejnë – thëngjij n‘rrathë të drunit.
  Më mungon ti,
  T‘bâj bê.


  ME KËND FOLA

  Ka shumë kohë që jetoj n‘dhomën e tij.
  Bisedoj me ajrin që e ka lanë
  Ndigjoj muzikën që e ka shkrue.

  Perdet valviten si flamur prej timit t‘cigares t‘mbramë.
  I mbledh skicat mureve që i ka shkrue,
  Ndërtoj fantazi ;
  Ulem afër tavolinës
  Ia puth‘ dorën.
  Ai më përkëdhel,
  Hesht!

  Pastaj pyes vedin:
  Me kënd fola?

  Fjalët zgjojnë agimet me shi
  Ai kërrkund hiç…

  Due me u kthye e s‘mundem.
  Ai rrin n’mue tash si statujë;
  As flet,
  As kjan,
  As dashunon,
  As ikë…
  Unë prap e thërras.


  MALL I VJETER M`PASKA DJEG

  Nji e zezë m‘ka kaplue,
  Mall i hanës magjistare,
  Si m‘harrove, ditë e kobshme,
  Trendafil i vyshkun n‘vjeshtën tande.

  Kujtim i trembun
  Ajo puthje,
  Qaj e lkundem si fatzezë,
  Siluetë ulem n‘letër,
  Mall i vjetër m‘paska djegë.

  Nisi e shkruej ca fjalë gjergjefi,
  Fjalë që s‘më kthejnë te ti kurrë,
  N‘tjetrën botë kam me le flutur,
  As e bardhë por,
  Pikla, pikla,
  Dashuni me mbledh..


  KAM ME T`DASHTË

  Unë kam me t‘dashtê n‘sy t‘yjeve
  Botën ke me e harru
  Luftat
  Robninë
  Injorancën

  Krejt dashni kam me t‘i ba
  ata sy që m‘kqyrin mue
  N‘lule t‘ballit
  Dëshirat me t‘i zbulue

  I jemi je
  N‘daq si dashuni
  N‘daq si mallkim


  MOSHË E TRETË

  Gëzuar për buzëqeshjen tënde
  Për fatin e bardhë
  Për lotin e kthjelltë dashurie
  Për diellin me xixa

  Gëzuar për dhëmbët e tretë
  Për flokët e thinjura
  Për rrudhat plotë dritë
  E vethët me xhevahir

  Gëzuar e gëzofsh çdo sekond
  Jetë i thonë edhe kur fillon të plakesh
  Edhe kur plakesh
  Edhe …

  Vdis bukur, por më parë jeto bukur


  N‘PRISHTINË

  N‘andërr m‘erdh Ali Podrimja
  Në nji rol pej fryme.
  Shpërndau fleta t‘bardha.
  Pa asnji cent, pa asnji shkronjë.
  Në t‘parën fletë e vendosa dashuninë
  T‘bardhë si pllumbi.
  Në të dytën Atdheun t‘amblin, t‘bukurin.
  Vazhdova kështu me radhë
  Tue përshkrue gjana e shejtni të buta t‘Kosovës,
  Derisa erdh Azem Shkreli,
  I mjeri, fatlumi e poeti.
  U banën bashkë me Ali Podrimen
  E vend askund nuk m‘lanë.
  As te poezia,
  As n’atdhe
  As te lumi…
  U bekova me dhimbën e t’humbunës.
  E kjajta shumë…
  se nana m‘ka dekë!


  KËPUCËT E MIA

  Kur nuk do të jem më këtu
  Ku do të shkojnë këpucat e mia?

  Këpucët e fëmijëris si qumështi i nënës
  Këpucët e pubertetit pa lidhse të nxehta dhe gjysëm të egra
  Këpucët e rinisë me lule si lulet në memorie
  Këpucët e ditës së bardhë të martesës
  Të lidhura me zemër dhe unazë
  Këpucët e shkollës të plota të ngushta të zivilizuara

  Këpucët e femijës tim
  Të rritur në mua
  Këpucët e moshës së tretë
  Gjysëm dashuri gjysëm mërzi

  Këpucët, ah kepucët e mia
  Sillen në mua
  Asnjëherë nuk i le para dere
  Gjithmonë i marr me vete

  Një ditë do të fluturojnë
  Nga trupi im me magji

  Dikush do t`ju thurë lavde
  Në ndonjë poezi…

  Dora jote
  dritë e ngrime
  n‘gjeth dashnie… 


  RRI QETË ZEMRA JEME

  Rri qetë zemra jeme, rri qetë
  Edhe helmin e vdekjes nëse ta jepin
  Ti prap rri qetë
  Edhe nëse shkelmin e fundit ta jepin
  Ti prap rri qetë
  Edhe nëse grushtin e fundit ta jepin
  Ti prap rri qetë

  Nënshkruaje gurin e zemrës
  Mos qaj e as mos vajto
  Mos lëviz dore as kambe
  As sy as vetull
  Rri qetë kur bota nuk t’kupton… 


  KAM MBETË E RE

  Kam mbetë e re;
  Te nji kukull e kam pafajsinë
  Te nji fëmi lufte i kam duert
  Te nji e moshueme e kam dhimtën
  Te nji luftëtare e kam plagën

  Te nji dashuni dërgoj lule
  Te nji diell i dektë jam diell
  Te nji hanë e verbët jam hanë
  Te nji lule jam shi e rreze
  Te zogjt jam fluturim

  I ndihmoj Ajkunës me vajtue
  Rri me Rozamën n’gurë
  Jam grue e mbajë gjarpnin rreth qafe

  Jam poezi për ty që s’e din se për mue shkruen

  Për diken jam harrim
  Këtu bjen mallkimi… 


  ZJERMI JEM ASHT I SHEJTË

  Unë jam lind n’erë para mija vjetëve.
  Zog qiellit kam fluturue.
  N’gurë kam mbjell zemër
  N’mal kam mbjell dëshira.
  N’fusha
  Lule kam lulue
  Zog kam cicërue.
  Gjuha jeme asht ma e lashtë se unë
  Zjermi jem asht i shejtë.
  Flaka dhe tymi i bardhë janë udhërrëfyesit e mi.
  Ditën derdhi gjak shkronjash
  Natën ngjallem n’dashuni.
  Flas me ujkun netëve me hanë
  Ujkonjën e kam motër.
  N’mue rrin’ t’vdekunit e mi
  Jam stuhi e gëzimit
  Elegji e vatanit.
  N’tel t’lahutes jam pikëllim
  N’libra jam lumtuni.
  As vdes as lindem ma.


  ULQIN

  N`pasqyrën e pasme
  Zhdukej atdheu
  U tremba


  MORINË

  Kufini
  Shkrim i verbët
  I gjakut

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË