More
  KreuLetërsiBibliotekë"Koha vjen që unë të iki", cikël poetik nga Xhelal Tosku

  “Koha vjen që unë të iki”, cikël poetik nga Xhelal Tosku

  të paktën një natë 
  unë fjeta i qetë 
  një qetësi si e detit 
  nën hënën e qartë 

  natën që erdhi pas ditës kur ajo tha po 

  si det’ i trazuar unë isha sërish 
  në natën kur era frynte si e tërbuar 
  dhe qiellit dritë hëne nuk kish 

  në natën që erdh’ pas ditës 
  kur prapë ajo tha jo

  * * *

  e qullur nën shi
  vjeshta po ikën  nëpër shirat e vjeshtës 

  më  ke hyrë në shpirt 
  si ky shi në trup të dherave të tokës
  bjer o shi o shi bjer 

  nëpër fushat e vjeshtës 
  vjeshta po ikën nën shi
  ti mos ik
  ti rri

  *  *  *

  peshk i kuq akuariumi
  të gjithë vizitorët vijnë
  kureshtarë qëndrojnë para teje

  pastaj largohen një nga një 
  ca në parajsë 
  ca në ferr 
  ca në përjetësi
  të tjerë si unë 
  humbin në kotësi

  peshk i kuq akuariumi 
  në muret prej qelqi 
  a je i lumtur

  *  *  *

  i gjithë njerëzimi qëndron mbi dy këpucë
  po ecim përpara 
  apo po ecim mbrapa

  *  *  *

  nuk e kam ditur 
  çfarë është një rreze drite 

  më zbuloi rrugën ku duhej të ecja 

  buzëqeshja jote

  *  *  *

  jam në kopshtin tim me ajër të pastër
  jam i thjeshtë krejt

  nëse lulja e dorëzonjës do vetëm ujë dhe diell
  mua më mjafton vetëm ti

  kam dhe unë pjesë që më 
  lulëzojnë

  *  *  *

  trëndafilat e mi i rrit muzika e yjeve. 

  nuk ka si netët mbi lumë
  mbi fusha mbi kodrinat 

  në mëngjes kur të zgjohesh 
  eja mblidh trëndafila
   
  dita nuk ka yje.

  *  *  *

  dëgjoj zërin e një lule kamelie

  ylli im rroj me dritën tënde 
  që vjen tek unë 
  pas mijra e mijra vitesh udhë

  *  *  *

  ti  flet  e qesh

  ku fillojnë erërat 
  ku pushojnë stuhitë

  ti flet e  qesh

  si ndizen zjarret
  si djegin dashuritë

  e vogël e bukur 
  syri pse të qan

  Z

  midis të gjithë atyre që iken 
  midis të gjithë atyre që janë
  midis të gjithë atyre që do vijnë 
  ne jemi dy për të zgjuar njëri tjetrin 
  që asnjeri të mos vdesë
  në syrin e askujt 

  *  *  *

  shkputur prej syrit si pika e lotit

  që bie s’ dihet ku

  ti

  *  *  *

  unë ta kam shkruajt emrin në pemë
  sepse kështu bënin të gjithë në katund
  unë ta kam shkruajt emrin në gur 
  sepse kështu bënin të gjithë në katund
  unë ta kam shkruajt emrin gjithkund 
  sepse kështu bënin të gjithë në katund
  po dhimbjen time për ty
  nuk e ka askush

  *  *  *

  nëpër qiej nuk ka si ti 
  në tokë asnjë nuk është si ti 
  vdes dhe nuk e tregoj 

  *  *  *

  në vetminë e rrugës përmes pyllit
  në vetminë e madhe të drureve të pyllit
  ja befin ca lule të verdha
  ca lule të vogla të bardha 
  ca lule blu e ngjyra ngjyra
  që ti të harrosh se je pa njerëz 

  LETËR NJE MIKU

  miku im gëzoj të jesh mirë me shëndet 
  uroj të bëhesh biznesmen 
  deputet ministër kryeministër 
  cfarë të të dojë qejfi 
  madje edhe president 
  siç janë berë plot të tjerë 
  unë kur t’më vije çast i mbramë 
  përpara se shpirti t’më rrëzohet 
  përpara se trupi t’më dorëzohet 
  do ta marr Xhelalin përdore 
  do ta çoj në fund të kopshtit tim 
  atje ku me duart e mia 
  kam mbjellë ullinj darrdha rrush fiq 
  kumbulla arra dhe bajame 
  dhe e di çfarë do t’i bj 
  do ta pushkatoj do t’i fus plumbin 

  dhe ti natyrisht 
  do rrosh shumë e më shumë se unë
  do shijosh gjithë të mirat e kësaj jete 
  që i ke mbrritur ashtu si në këtë vend 
  i kanë mbrritur plot e plot të tjerë 
  dhe në fund të fundit 
  une e di çfarë kë për të bërë 
  do hash një copë bukë 
  dhe do bësh një copë mut 

  *  *  *

  unë nuk jam rrit kurrë 

  çelsin e shtëpisë që ime më
  ma vuni në qafë unë e humba

  sikur t’ishte çelsi i rritjes
    
  gjithë jetën kam qa në vetminë time 

  jo unë nuk dua me u rritë
  kush rritet vdes përditë.

  *  *  *

  koha vjen që unë të iki
  koha nuk vjen që unë të mos vdes

  ferri nuk është se është ferr
  as pse jam unë i mirë 
  as pse jam unë i keq

  ferri është ferr sepse do jem pa ty

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË