More
  KreuLetërsiBibliotekëCikli me poezi i përkthyer nga Granit Zela, vlerësuar me “Çmimin Vexhi...

  Cikli me poezi i përkthyer nga Granit Zela, vlerësuar me “Çmimin Vexhi Buharaja” 2023

  Robert Frost

  NJË MBRËMJE ME BORË
  U NDALA NDANË KORIJES

  Një grimë gjeta prehje ndanë asaj korije
  I zoti diku larg në strehën e tij flinte
  S’kishte frymë njeriu veç unë i shtanguar
  Kundroja bornajën që binte e binte

  Kali nuk trokon, turfullon pa kuptuar
  Liqeni kallkan ngrirë, vis krejt i shkretuar
  Më sheh sikur thotë “çfarë kundron imzot
  Ndanë korijes me borë tejendanë mbuluar?”

  Shkund krifën, rreh thundrat kali im më kot
  Pyetja që s’bën dot po e mundon fort
  As han as bujtinë në mugëtirën e qetë
  Puhia leht’ fryn bornaja zbardhon

  Seç më grish korija me prehjen që jep
  Por udhën e nisur s’e lë dot në mes
  Kam një amanet që dheu s’e tret
  Kam një amanet që dheu s’e tret.

  UDHA KU NUK SHKOVA

  Dy udhë m’u shfaqën në gjethnajën e artë
  Mjerisht unë isha një e s’ndahesha dot më dysh
  Ia ngula sytë njërës, për ta kundruar më qartë
  E rroka me vështrim sa munda, sa më larg
  Derisa m’u tret sysh tutje në drizërishtë

  Udhës tjetër u nisa, sa përngjasonte,
  Por dukej nga udhët ku shkohet rrallë
  Barishtja e pashkelur mugullonte
  A thua se askërkush andej s’kalonte,
  Edhe pse gjurmët tregonin për udhëtarë

  Një qilim gjethesh pyllin e mbulonte
  Askund frymë njeriu, drita po zbardhonte
  Ah fati mbase me tjetrën do të më takonte
  Por kjo udhë më hapi shtigje të panjohura
  Patjetër do të zbuloja se ku do të më çonte

  Do të vijë dita kur do të tregoj me mall
  Këtë rrëfenjë jete, kur udhëtimi të ketë fund
  Dy udhë m’u shfaqën papritmas në gjethnajë
  E unë mora udhën ku shkohet më rrallë
  Prandaj edhe mbërrita ku ka shkelur pakkush

  PËRVËLIM DHE AKULLNAJË

  Po thonë fundbota vjen prej përvëlimit
  Po thonë mbaron në akullnajë
  Unë që e di ç’është ethe e gjakimit
  Them fjala u del këtyre t’përvëlimit
  Po nëse fundi vjen dy herë
  Kob i urrejtjes është bash hatà
  Po, akullnaja e sjell rrënimin
  E bën një herë e për përherë
  Fund tjetër s’ka.

  Maya Angelou

  KUR LISAT E MËDHENJ RRËZOHEN

  Kur lisat e mëdhenj rrëzohen
  shkëmbinjtë në kodra tunden vendit
  luanët bëhen njësh me tokën
  fushave oshëtima jehon
  dhe elefantët nisin e kërkojnë
  një vend ku të fusin kokën

  Kur lisat e mëdhenj rrëzohen
  në male
  gjallesat e vogla nuk ndihen
  shqisat nga frika e humbjes u mpihen

  Kur njerëzit e mëdhenj vdesin
  ajri përreth nesh nis të soset,
  bëhet i thatë, mbytës
  mezi marrim frymë me hope
  sytë na shohin lëndimthi
  gjithçka i la kësaj bote
  kujtimet papritmas ia behin
  shohim pas, gjejmë fjalë
  të ngrohta që s’u thanë
  asnjëherë
  shëtitje që s’u bënë
  në asnjë pranverë.

  Kur njerëz të mëdhenj vdesin
  qenësia jonë e lidhur me ta shembet.
  shpirtrat tanë kërkojnë burimin e përhershëm
  tani struken, vogëlohen
  mendjet tona kanë marrë forcë
  dhe fuqi prej tyre
  tani janë në bosh
  e s’ka njeri të na thotë
  se duhet ta ndalim zemërimin
  ndaj asaj shpelle të errët
  të panjohur dhe të ftohtë

  Dhe kur njerëzit e mëdhenj vdesin
  pas njëfarë kohe paqja lulëzon,
  pak e nga pak, përherë
  ndryshe nga secilin për ne,
  boshi mbushet me shkreptima
  drithëruese jete, shqisat tona
  nisin të reagojnë por asgjë,
  kurrë s’do të jetë si më parë
  më thonë ato.
  Ata ishin, ishin. Prandaj
  ka shpresë se ne mund të jemi
  më të mirë. Po ka shpresë,
  sepse ata ishin.

  Robert Burns

  NJË HERË E NJË KOHË

  Jo mos më thuaj se malli s’të merr
  Për ato kohë të vjetra herët a vonë?
  A thua vallë ke mall përnjëmend?
  Për një herë e një kohë!

  Kori
  Ah, s’ka si një herë e një kohë
  Ta kremtojmë atë koh’ të shenjtë
  Ta ngrejmë një dolli mik i shtrenjtë
  Për një herë e një kohë

  Dhe do t’a kthesh kupën me fund
  Dhe fill pas teje unë do ta zbraz
  Një dolli mes shokësh mor tungjat’ jeta
  Për gazmendin e një kohe të lumë

  Të dy nëpër shpate kemi rendur
  Në lulnajën mahnitëse thurnim kurorë
  Përshkuam paskëtaj pareshtur shtigje
  Si një herë e një kohë

  Sa detra kaptuam dorë për dore
  Prej agu gjer në mbrëmje tok e të pandarë
  Por detrat u bënë oqean që na ndanë
  Qysh prej një herë e një kohe!

  Ja një dorë që zgjatet drejt teje për besë
  Po të jep thesar, kape atë dorë!
  Ajo shoqëri e rrallë qoftë e tillë përherë
  Si një herë e një kohë

  George Byron

  E MAHNITSHME KALON AJO

  E mahnitshme kalon ajo, porsi natë
  Me qiell që kaltëron e yjnajë të zjarrtë 
  Magji e zisë dhe shkëlqimit të pamatë
  Rrëzëllin te pamja dhe sytë e saj;
  Butësisht përhumbet n’atë dritë të artë 
  Më hyjnore se e lumja parajsë   

  Dritëhije që shfaqet e sakaq venitet
  Veç ia shton bukurisë së paemër
  Atë hir që praron floknajën e zezë,
  Mu mbi fytyrë shndrit e zbehtë
  Tek zhytet në t’ëmblat mejtime 
  Sa qenie e dëlirë dhe e shtrenjtë.  

  Ja faqet, balli të shtangin hutueshëm 
  Magjepsin gjestet por dhe fjalët urtojnë 
  Buzëqeshje e ëndërrt, e drojtur përskuqet
  Pasqyrë e një jete krejt të përkorë
  E paqtë mendja e saj çiltëri përçon
  E pafajshme dashuria prej zemre i buron!

  W.b. Yeats

  KUR VJESHTË E JETËS TËNDE

  Kur vjeshtë e jetës tënde të të gjej ndërdyshas                                  
  Të kërrusur ndanë vatrës, të plakur, të përgjumur
  Kjo vjershë do të përmall për hirin e humbur
  E të fshehtën yshtëse të syve grishës

  Po kush s’e  deshi atë lulëzim vashërie
  Pakkush menjëmend, shumëkush si shtiracak
  Veç unë s’reshta së dashuri shpirtin endacak
  Kur fytyrës sate ndehej një vel trishtësie 

  Kësisoj ndanë prushit do psherëtish pa zë
  Si Dashuria iku e humbi në pakthim
  Si mori arratinë rrëpirave në largim
  E u struk ndër yje që për ty s’ndrijnë më

  Bob Dylan

  KJO ER’ QË FRYN

  Gjer kur ti njeri udhëve do të rendësh
  Një ditë më në fund vetes me i dalë zot?
  Pëllumbeshë e bardhë në sa detra do endesh
  Gjersa në ranishtë përngaherë të pushosh?
  Po sa gjyle gjithë kob do shpërthejnë më kot
  Për të reshtur mandej në pambarim?
  Përgjigjen miku im ta thotë kjo er’ që fryn
  Ta thotë kjo er’ që fryn

  Sa shekuj qëndron një mal i patundur
  Gjersa të zhbëhet prej detit përsëri?
  A do ta flakësh ndonjëherë zgjedhën o njeri
  E të mos zgjedhin për ty kur të rrosh i lirë?
  Gjer kur do ta kthejmë kryet mënjanë
  Për të mos e pa të vërtetën në sy?
  Përgjigjen miku im ta thotë kjo er’ që fryn
  Ta thotë kjo er’ që fryn

  Gjer kur horizontin njeri do kundrosh
  Për ta pikasur qiellin e paanë?
  Sa veshë vallë njeri të duhen të dëgjosh
  Fatin e popujve të shkrehur në vaj?
  Po sa vdekje të bindin se në këtë jetë më s’janë
  Të gjallët e shkretuar prej mortit pa pushim?
  Përgjigjen miku im ta thotë kjo er’ që po fryn
  Ta thotë kjo er’ që fryn

  William Ernest Henley

  INVICTUS

  Tashti që terri po pllakos
  Zezonë në botën e kanosur
  Ty t’falem Zot cilido qofsh
  Më mbrujte shpirtin e pamposhtur

  Kur më degdise në rrokullimë
  S’nxora një “oh”, pa u tutur
  Ballas u ndesha në zgrip greminë
  Mora plot plagë, por i papërkulur

  Mbi këtë vend me mllef e mort
  Vërtitet kob’ i lig pa fund,
  Tmerr i këtij fati që m’ra për short
  Të rri në besë s’më tremb dot kurrë

  Edhe n’u kyçshin dyert ngado
  E rraskapitem në shtegtim
  Unë fatit tim i dal për zot
  Jam kapiteni i shpirtit tim

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË