More
  KreuLetërsiBibliotekëCharles Bukowski: Populli i akullores

  Charles Bukowski: Populli i akullores

  Përktheu nga origjinali Roland Gjoza

  PRA, TI DO QË TË BËHESH SHKRIMTAR

  nëse nuk të shpërthen ashtu pa kuptuar
  pavarësisht ndonjë gjëje tjetër
  mos shkruaj.
  po të mos dalë pa e kërkuar
  nga zemra, nga mendja, nga goja
  dhe nga zorrët e tua
  mos shkruaj
  nëse duhet të ulesh për orë të tëra
  duke parë ekranin e kompjuterit
  ose i përkulur
  mbi makinën e shkrimit duke kërkuar fjalët
  mos shkruaj
  nëse e bën për para ose për famë
  mos shkruaj
  nëse e bën se do të kesh femra në shtratin tënd
  mos shkruaj
  nëse do të ulesh aty dhe do të shkruash e shkruash përsëri
  mos shkruaj
  nëse të duket e vështirë edhe kur e mendon
  mos shkruaj
  nëse mundohesh të shkruash si një tjetër
  mos shkruaj
  harroje përgjithmonë nëse pret të dalë si një shkulmë e fuqishme prej teje prit me durim
  nëse nuk ulërin si një bishë
  bëj një punë tjetër
   
  nëse fillimisht do t’ia lexosh gruas tënde
  ose të dashurës, ose të dashurit tënd
  ose prinderve, ose dikujt tjetër nuk je gati.
   
  mos u bëj si shumë shkrimtarë
  mos u bëj si mijëra njerëz që e quajnë veten shkrimtarë
  mos u bëj i trashë, i mërzitshëm dhe pretendues, mos e konsumo më kot dashurinë për veten
  bibliotekat e botës gogësijnë
  kanë nevojë të flenë prej racës suaj
  mos iu shto gjumin
  mos shkruaj
  vetëm nëse del nga shpirti yt si një raketë nëse nuk të çon në marrëzi në vrasje apo vetëvrasje
  mos e bëj
  nëse dielli nuk është brenda teje duke të djegur zorrët
  mos e bëj
   
  nëse vjen vërtet koha dhe je i shenjuari njeriu me fat
  gjithçka do të bëhet vetë dhe do të vazhdojë të bëhet
  gjer në vdekje, ose gjer sa ajo të vdesë tek ty
  nuk ka rrugë tjetër dhe nuk mund të ketë. 


  LIDHJA IME E PARË ME NJË GRUA TË VJETËR

  kur kthej kokën pas kujtoj sjelljen e saj të vështirë
  me mua më vjen turp
  që isha aq i pafajshëm
  por duhet të them
  se ajo më mësoi të pi
  dhe të dehem dhe kuptova se
  jeta e saj ndjenjat e saj
  ishin shkatërruar
  gjatë viteve
  dhe se unë
  isha jo më shumë se një shoqërues
  i përkohshëm
  ajo ishte dhjetë vjet më e madhe
  dhe e plagosur nga e kaluara
  dhe e tanishmja
  ajo u soll keq me mua
  më tradhtoi
  me të tjerë burra
  ajo më shkaktoi
  dhembje të pafundme
  ajo më gënjeu
  më vodhi
  më tradhtoi me të tjerë burra
  megjithatë ne kishim çastet tona; dhe
  një ditë opera për një grosh
  mbaroi dhe ajo në koma
  në spital unë te koka
  i flisja për orë të tëra
  gjersa ajo hapi sytë dhe më pa;
  “e dija që ishe ti!”
  pëshpëriti dhe mbylli sytë
  të nesërmen vdiq
  pas kësaj për dy vjet
  piva fillikat vetëm


  DUSH

  pastaj na pëlqen të bëjmë dush
  (më pëlqen që uji të jetë më i nxehtë se ajo)
  dhe fytyra e saj është gjithmonë e qetë dhe e butë
  më parë ajo më lan mua
  sapunis bolet e mia
  i ngre bolet,
  i shtrydh
  pastaj lan karin;
  “hej, kjo gjë është ende e vështirë!”
  pastaj hedh gjithë flokët e saj atje poshtë-
  barku, shpina, qafa, këmbët
  unë buzëqesh dhe pastaj e laj unë atë
  së pari piçkën, ndërsa qëndroj pas saj, kari im në mollaqet e bythës së saj sapunis me butësi qimet e piçkës
  e fërkoj me lëvizje qetësuese
  zgjatem ndoshta më shumë seç duhet
  shkoj shkumën në pjesën e pasme të këmbëve, bythëve
  shpinës, qafës, e kthej, e puth
  i mbuloj me shkumë gjinjtë, barkun, qafën
  pjesën e përparme të këmbëve, kyçet, kërcinjtë
  dhe pastaj piçkën, edhe një herë, për fat..
  një puthje tjetër dhe ajo del e para
  duke u fshirë me peshqir, nganjëherë duke kënduar, ndërsa unë ende lahem e bëj ujin më të nxehtë
  duke ndierë magjishëm kohët e mira të dashurisë
  pastaj dal zakonisht është mesditë dhe qetësi
  dhe duke u veshur flasim për gjëra që duhen bërë
  për të qenë së bashku duhen zgjidhur shumë prej tyre
  dhe për aq kohë sa ato mbeten të zgjidhura
  në historinë e grave dhe të burrave- janë ndryshe për secilin. për mua është e mjaftueshme mrekullia e mbajtjes mend të kujtimeve të dikurshme, dhembjes, humbjes dhe pakënaqësisë me kohë koha i flak ato tej
  e bëj këtë sa më ngadalë dhe butë
  e bëj sikur po vdes në gjumë, në vend që të hyjë
  në jetën time, ajme!


  TRAGJEDIA E GJETHEVE

  u zgjova nga të thatët dhe gjethet e fierit ishin zverdhur
  bimët në vazo ishin bërë të gjtha të verdha si misri
  gruaja ime ia kishte mbathur
  dhe shishet bosh si kufoma të gjakosura
  më rrethonin me padobishmërinë e tyre.
  megjithatë dielli ishte ende i qeshur, ndonëse
  pronarja më kishte flakur në sy faturën e qirasë të papaguar prej kohësh
  dhe gjithë kjo e verdhë gjethesh e pa dëshiruar; çfarë duhet tani?
  një humorist i zgjuar, nje stil i lashtë arti, një arlekin gazmor mbi dhembjen absurde, se të gjitha dhembjet janë absurde sepse ato ekzistojnë, asgjë më shumë.
  u rrova me kujdes me një brisk te vjetër
  unë që kishte qenë dikur i ri
  për të cilin thonin se kishte dell gjenialiteti;
  por kjo është tragjedia e gjetheve;
  fieri i vdekur, bimët e vdekura;
  dhe hyra në një sallon të errët ku qëndronte pronarja
  me një denoncim të fundit për të më dërguar në ferr
  hapi krahët e saj të dhjamosur dhe të djersitur
  dhe ulëriu për qiranë bota kishte dështuar për të dy.


  PAMJE

  një herë bleva një lepur lodër në një tregtizë
  tani ai rri ulur dhe mediton
  për mua me sytë e pastër ngjyrë pink
   
  ai do topa golfi dhe mure qelqi
  unë dua bubullima të qeta
   
  zhgënjimi qëndron midis nesh


  NJË GRUA NË RRUGË

  vetëm këpucët e saj
  do të më ndriçonin dhomën
  si një mijë qirinj
   
  ajo kalon si të gjitha gjërat
  shkëlqen në qelq
  si të gjitha gjërat
  që bëjnë diferencën
   
  dhe largohet 


  PO, PO

  kur Zoti krijoi dashurinë, ai nuk u kujdes aq shumë për të
  kur Zoti krijoi qentë, ai nuk i ndihmoi qentë
  kur Zoti krijoi bimët, ai ishte në nivel mesatar
  kur Zoti krijoi urrejtjen, ne kishim një leverdi të dobishme
  kur Zoti më krijoi mua, ai më krijoi mua
  kur Zoti krijoi majmunin ai ishte duke fjetur
  kur Zoti krijoi gjirafën, ai ishte i dehur
  kur ai krijoi narkotikët, ai ishte në nivel të lartë
  dhe kur ai krijoi vetëvrasjen, ai ishte në nivel të ulët
   
  kur ai të krijoi ty shtrirë në shtrat
  ai e dinte çfarë po bënte
  ai ishte i dehur dhe ai ishte lart
  dhe ai krijoi malet, detin dhe zjarrin në të njëjtën kohë
   
  ai bëri disa gabime
  po kur të krijoi ty shtrirë në shtrat
  ai ishte i plotë në të gjithë universin e tij të bekuar  


  PËR ATO QË KISHIN GJËRA PËR TË THËNË  

  atje ishin tre kanarina dhe një pemë limoni
  dhe një plake me lytha;
  dhe unë isha atje, një fëmijë dhe preka tastat e pianos
  ndërsa ato flisnin por jo me tingull të fortë
  dhe pashë kur mbuluan kanarinat natën
  me thasë mielli;
  “që ato të flenë, e dashura ime!”

  i bija pianos qetësisht një notë në një kohë
  kanarinat nën thasë dhe një pemë piperi atje
  pema e piperit frushullonte mbi çati si shi
  dhe varej jashtë dritareve si shi i gjelbër
  ato flisnin, të treja së bashku
  ulur në gjysmë errësirën e natës së ngrohtë
  dhe tastat e pianos ishin të bardhë dhe të zinj
  dhe i përgjigjeshin gishtërinjve të mi
  si një kuti magjike e mbyllur e një bote që rritej në pritje;
  ato tani kanë ikur, ato të treja dhe unë jam bërë plak
  piratët kanë shkelur me këmbë dyshemenë me kashtë të pastër të shpirtit tim
  dhe kanarinat nuk këndojnë më.


  KËTË ÇAST UNË MUND TË SHKRUAJ POEZINË MË TË BUKUR PËR DASHURINË

  më dëgjo, i thashë
  pse nuk më lëpin në bythë?
  jo, tha ajo
  nëse unë të lëpij në bythë edhe ti duhet të më lëpish në bythë
  mirë, tha ajo
  përkula kokën dhe fillova të shikoj aty rrotull
  hapa një vrimë dhe lëviza gjuhën në të
  jo atje! tha ajo. ha,ha,ha, jo atje! nuk është ai vendi.
  ju femrat keni më shumë vrima se djathi zviceran.
  unë nuk dua që ti ta bësh atë punë
  pse?
  pastaj duhet që unë ta kthej dhe në takimin e parë me miq
  ti do thuash se të kam lëpirë bythen me gjuhë
  ashtu të duket, por unë të premtoj se nuk do ta bëj
  do të bjerë në kokë pija dhe do ta bësh.
  mirë, pranova
  rrotullohu, do të lëpij në një vend tjetër
  ajo u rrotullua dhe unë e lëpiva në një vend tjetër
  ne ishim të dashuruar, përvec asaj që thashë në takimin me miq
  ne nuk e donim njëri-tjetrin si të dalldisur
  ajo më kërkon që unë të shkruaj një poezi të llojit tjetër
  një poezi të vërtetë për dashurinë
  por unë mendoj se po të mos duam bythët e njëri-tjetrit, pordhët dhe mutin dhe gjërat e tjera të turpshme dhe të tmerrshme ashtu siç duam gjërat e mira, kjo s’mund të quhet plotësisht dashuri 


  POPULLI I AKULLORES

  e dashura ma ka hequr përkohësisht shishen nga dora
  dhe palloshi fryhet e ngrihet më mirë
  megjithatë gjërat ndryshojnë brenda natës
  në vend që të dëgjojmë Shostakoviçin dhe
  Mozartin, nëpër tymin e duhanit që të mbyt
  netët ndryshojnë, ngatërresa të reja shtohen
  për në  Baskin- Robbins grahim
  31 lloje e shije të ndryshme;
  udha shkëmbore, çamçakiz tollombace, kajsi e ngrirë, luleshtrydhe
  kek me djathë, çokollatë me dhjozëm…
   
  parkojmë jashtë dhe shikojmë njerëzit
  me akullore
  popull i shëndetshëm dhe i kënaqur
  një mundësi vetëvrasjeje më shfaqet në horizont
  ( kaq shumë njerëz sikur po votojnë )
  dhe i them të dashurës;
  “çfarë mund të thonë çunat po të më shohin midis tyre
  ndoshta iu shkon mendja se po gjuaj ndonjë pjeshkëz të njomë.”
  “eja, kulish,” qesh ajo dhe ne hyjmë në turmë
  ne mes te popullit te akullores.
  asnjë prej tyre nuk shan, s’i kërcënon njeri
  shitëset dhe s’shoh një të dehur, askush
  nuk ankohet
  alarmohem prej kësaj paqeje dhe qetësie të shurdhër
  që më rrethon e ndiej veten si një pede në një konkurs
  bukurie. më në fund marrim harxhet tona
  ulemi ne makinë dhe fillojmë të hamë.
   
  s’kam si e mohoj se këto gjëra janë kaq famoze, sa më duket sikur marr lajme të reja nga bota ( miqtë më thonë
  se dukem më mirë se çdoherë. ti dukesh aq mirë, më thonë ata, sa na vjen çudi si kemi menduar se ti atje aq e pate..)
  e kanë fjalën për 4500 net skëterre, burgje, spitale..
   
  dhe gjer vonë atë natë palloshi u përdor për pallim dhe dashuri që zgjati dhe ishte i vërtetë
  dhe i lavdishëm më pas folëm për gjëra të thjeshta
  dy kokat tona ngjitur me dritaren e hapur nën dritën e hënës dhe ne vështronim përjashta, pastaj ramë të flinim në krahët e njëri-tjetrit
  populli i akullores më bëri të ndjehem mirë
  nga jashtë dhe nga brenda.


  GRUAJA E POETIT TË VDEKUR

  ajo më tha se isha i pandjeshëm
  se nuk kisha respekt për Zotin apo dashuri
  për kafshët. dhe çdo mizë ka shpirt,
  tha ajo
   
  ishim në një dhomë moteli në plazhin e
  Lagunës. ajo ishte mbi peshë
  dhe unë gjithashtu dhe ndoshta
  në këtë rrethim të madh të elementeve të natyrës
  ne të dy kishim shpirtra
  si mizat
   
  e ktheva shishen 
  dhe e boshatisa.
   
  “ dreq,” tha ajo, “ dhe Williami pinte shumë.
  mendoni se në këtë mënyrë jeta mund të bëhet
  më e bukur?
   “ po, prandaj pi.”
  “ nuk ju pëlqejnë bukuritë e natyrës?” pyeti
  ajo. nuk ju shkon ndonjëherë nëpër mend mrekullia
  e lindjes?”
   “ unë mendoj për mrekullinë e vdekjes.”
   “ unë mendoja se ju ishit një poet i madh,”
  tha ajo, “ por tani që ju takova dhe ju njoha më mirë, nuk mendoj kështu. ju nuk do të më përdorni më.”
   “unë nuk ju kam përdorur,” iu pergjigja
  dhe ju e dini mirë këtë.”
   
  ishte ora 3 e mëngjesit dhe une dola
  nga dhoma e motelit me një tjetër pije në dorë.
  isha veshur me të shkurtra dhe pasi mbarova pijen u hodha në pishinë. të gjitha dritat ishin shuar. menazheri kaloi aty pari, ndërsa unësi një qen notova në errësirë 
   
  “ ç’dreqin je duke bërë aty?” m’u skërmit
  “po ndez dritat e pishinës,” ia ktheva me skërmitje dhe unë.
   
  dritat erdhën dhe unë i rashë përqark pishinës
  dhe për 5 minuta të tjera, pastaj kërceva sipër dhe eca
  për në dhomën e motelit.
   
  ajo ishte në shtrat dhe më kishte kthyer kurrizin 
  mora një tjetër pije dhe pashë
  dhjamin që më kishte kërcyer nën tesha
  dhe thashë me vete se kisha dhjamosjen më të bukur
  në botë
  pastaj dritat e pishinës u shuan dhe gjithçka që pashë
  ishte shkëlqimi dhe fundi i cigares sime
  dhe thashë me vete se në këtë rrethim të madh
  të elementeve të natyrës
  padyshim që kishte
  një shpirt.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË