More
  KreuLetërsiBibliotekë"Buzë detit", poema nga Feride Papleka

  “Buzë detit”, poema nga Feride Papleka

  BUZE DETIT

  Buzë detit
  Ca njerëz shëtisin
  Mbi rërën e errët
  Të njomur nga batica
  Megjithëse Vermeer-i
  E ka pikturuar të trëndafiltë
  Siç thotë Proust-i
  Kur përshkruan Bergotin,
  Shkrimtarin simbol të tij
  Që duke soditur tablonë
  Pamje nga Delfti
  Sheh për herë të parë
  Rërë të trëndafiltë
  Dhe ca personazhe
  Në ngjyrë të kaltër ;
  Pastaj i hutuar
  I ngul sytë gjatë
  Mbi një copëz muri
  Të pikturuar brenda tablosë,
  Dikur i afrohet shumë asaj
  Si të ishte fëmijë
  Që dëshiron të kapë
  Një flutur të verdhë.
  Proust-i shton gjithashtu se Bergoti
  Murmurit me zë të ulët :
  « Ja kështu duhej të kisha shkruar »
  Dhe vdes
  I vrarë nga bukuria.


  MAGDALENA

  Unë e njoha
  Dhe predikimi i tij
  Më bëri të mençur

  Shita gjithçka
  Dhe i shkova pas
  Deri në Malin e ullinjve

  Në gji ruaja
  Shishen e parfumit
  Që doja t’ia dhuroja

  Medet !
  Nuk arrita dot
  Ju e dini çfarë ndodhi

  Por i spërkata
  Këmbët e lodhura
  Kur ngjiste Golgotanë

  Me kryq në krah
  Me vdekjen
  E paralajmëruar

  E di që ky gjest
  Për dashurinë
  Eshtë fare pak

  Por dashuria
  Mund të ushqehet
  Edhe me kaq « fare pak ».


  SHQIPËRIA NË VERË

  Vijë e zgjatur bregdetare
  Adriatik, Jon
  Si një peizash impresionist
  I kredhur në kaltëri
  Aty qielli dhe toka bashkohen
  Në një tablo gjigante
  Pa kornizë
  Ca fëmijë luajnë në rërë
  Buzë ujit
  Dhe futen në tablo duke qeshur
  Me diellin në sup
  Trupat e tyre u ngjajnë
  Pranverës në gjelbërim
  Dhe pëllumbave të bardhë
  Gjithë gugurima
  Vështrimet e tyre
  Janë flakërima yjsh
  Në qiellin pa kufi.


  ANTISONET PËR HËNËN

  Kënga jote e kaltër nëpër natë
  Dëgjohet larg ndër pyje
  Dhe ndalet kur ylli i mëngjesit
  Vjen pranë teje si zemër e vockël.

  Monedhë ari e rrëzuar në det
  Nga nxitimi i kohërave
  Shqiponjë e artë e vizatuar me një vijë
  Që shëtit në fund të qiellit.

  Mund të jesh edhe ëndërr
  Me ngjyra të shuara
  Fytyrë që e ringjall dashuria

  Thonë se mbase je engjëll argjendi
  Që shpesh shndërrohet në satan
  Dhe mbjell llahtari mbi botë.


  ERËRAT E HISTORISË

  -Unë po jetoj fundin e jetës –
  tha ajo duke vështruar ngultas
  sikur të mos e kishte parë kurrë atë vend
  dhe ata njerëz që kishte përreth.
  Në sy i shfaqeshin disa imazhe
  me një dritë të shuar.
  Kishte qenë dikur partizane
  dhe sytë e një ushtari të huaj
  nuk mund t’i harronte
  kur luteshin për jetë
  në minutat e mbrame
  i plagosur për vdekje.

  Ajo lëvizi dorën e lodhur në ajër
  dhe shqiptoi :
  -Përse erdhi si pushtues ai
  në atë ditë kobzezë ?

  Nga dritaret e kohës
  frynin erërat e marra të historisë.
  Dhe buzagazi i saj
  i hidhur
  derdhte një shkëlqim të hirtë
  në muzgun që afrohej.


  DHIMBJE

  Në qytetin e vogël
  Dëgjoheshin këngë zogjsh
  Që vinin nga një korije aty pranë
  Dhe valët e lumit
  Që kalonte mespërmes tij
  Ushtonin me jehona të ëmbla
  Duke u bashkuar me këngët e zogjve
  Thjesht, lehtësisht
  Sepse kështu ndodh gjithnjë
  Me gjërat e natyrshme

  Një ditë e prenë korijen
  Kurse lumit ia ndryshuan rrjedhën
  Dhe u zhdukën të dyja
  Nga ai gjest i vrazhdë i njeriut.


  DASHURIA

  Ishte një stinë e mistershme
  Vjeshtë e parë
  Dhe trëndafilat kuqëlonin së tepërmi
  Vitet dhe ditët tona
  Nisën të prarojnë
  Dhe në një çast
  U përndezën
  Në një hapësirë abstrakte
  Ne heshtnim
  Dhe kur flisnim
  Thoshim diçka pa lidhje
  Që mbi të gjitha nuk e dëgjonim.
  Vetëm zemrat
  Kishin një gjuhë të kuptueshme
  Pataj nisëm të ecnim
  Në mes të kozmosit të tmerrshëm
  Të hutuar e të mrekulluar
  Me fatin tonë përdore.


  FËMIJA

  Me flokët e derdhur në nënkresë
  Si një hierore drite
  Ai fle.
  Kur zgjohet
  Ka në sy një dritë fatlume
  Dhe një zë të nartë
  Që duhet ta ruajmë
  Si ujin e pakët.
  Ajo dritë fatlume
  Dhe ai zë i nartë
  Janë hyjnorë
  Si rrezet e diellit mbi botë.


  POEZIA

  Trup virtual prej fjale
  Që të shpie në horizonte të largëta
  Në kohë lufte të çmendur
  Por edhe në kohë përrallore :
  Ku dëgjohen hapat e bebes
  Ëndrrat kur udhëtojnë
  Vallja e flokëve të borës
  Madje dhe muzika e heshtur
  E petales së lules
  Kur çelet
  Por edhe drita e hënës
  Yjet që bien
  Ndërsa emrat Bodler
  Rilke, Eliot, Trakl
  Emili Brontë…
  Kalojnë aty
  Si meteorë.


  SIKUR…

  Nuk jam më fëmijë
  Por dua të bëhem sërish
  Të ma prishin lojën
  Dhe pa u dëshpëruar
  Të nis nga e para.
  Gjithçka vjetrohet
  Por jo lojërat fëmijërore :
  Shrregulla e pranverës
  Litari që hidhet
  Sa andej-këndej
  Pllakat
  Me vijat e bardha
  Shtëpizat e vogla
  Kukullat
  Vrapi i lumtur
  Për Sylla-mbylla
  Apo Ta lashë…
  Sikur të bëhem prapë fëmijë
  Të gjej atë të qeshur, të dëlirë
  E të mos e quaj humbje
  Kur nuk jam në krye
  Por thjesht provë
  Për të filluar e gëzuar
  Edhe njëherë…


  SFIDA

  Atë e kishin veshur me të bardha
  Dhe e kishin shtrirë në mes të dhomës
  Në gushë i kishin lidhur
  Një shall mëndafshi
  Bojë qielli
  Në gjoksin e saj binin në sy
  Me dhjetëra stoli
  Për t’u kujtuar njerëzve
  Se ajo ishte bërë nuse
  Dhe do të ngrihej nga çasti në çast.
  Ngjante shumë e hijshme
  Mbi flokë kishte një kurorë të bardhë
  Sytë i kishte të pulitur sikur ëndërronte
  Njerëzit shtyheshin
  Për ta shikuar;
  U bënte përshtypje
  Njëlloj mallëngjimi
  Që i ravijëzohej në buzë
  Si pas puthjes së parë
  Vetëm kryqi i vendosur
  Drejt e mbi zemër
  Tregonte se kishte vdekur.


  KRONIKAT

  Ato flasin me gjuhë të ftohtë
  Për periudhat e lulëzimit
  Të qytetërimeve
  Për luftërat
  Me vrasje e shkatërrime ;
  Për përmbytje
  Dhe epidemi ;
  Prapë për qytetërime të reja
  Për mbretëri
  Frone
  Dhe aleanca pushtetesh ;
  Sërish për luftëra e bombardime
  Por nuk flasin për ëndrrat
  Shpresat
  Dhe dashuritë
  As për zhgënjimet
  E njerëzve të pafajshëm
  Që u vranë heshturazi
  Dhe pa u kuptuar.


  LIBRI I FËMIJËRISË

  Libër imcak
  I gdhendur në kujtesë
  Me fletëza si mëndafsh
  Dhe me vizatime të holla

  Askush nuk e di
  Sa imazhe zgjoheshin
  Kur të mbaja ty në duar
  Si të ishe mbushur me ëndrra

  Libër i fëmijërisë
  Unë të thërras në emër
  Që të vish ashtu si dikur
  Me mrekullinë e zbulimit.


  ELEGJI

  Fshat i braktisur
  I mbështjellë me pikëllim
  Rrugët e tua kanë humbur
  Borziloku nuk mbin më
  As myshku ;
  Trëndafilat janë tharë
  Para shtëpive
  Lulet e natës japin shpirt ;
  Tani nuk ka më
  As bagëti dhe as qen
  Nuk ka më barinj ;
  As zogj që këndojnë ;
  Lumi i vogël ka shterrur
  Sepse nuk ka më fëmijë
  Për t’u larë aty ;
  Nuk ka më njerëz
  Që kthehen nga puna në muzg ;
  As pleq dhe plaka
  Që soditin mbrëmjen të harruar ;
  Hëna nuk i ndriçon gjethnajat
  Ku fshiheshin puthjet e dashurisë ;
  Qielli i lartë nuk nxiton
  Për ta nderur aty kaltërinë,
  Gjithçka është arratisur
  Ka mbetur thjesht kujtim.

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË