Lexoni online gazetën ExLibris

ExLibris është gazetë e përjavshme letrare-kulturore, pjesë e Onufri SHPK. Klikoni butonin për të lexuar dhe shkarkuar falas të gjithë numrat.

BIBLIOTEKË

Zija Çela: Stacioni i natës së fundit

Kur marr një libër të ri në dorë, thuajse pa vetëdije, shpesh më vijnë ndër mend dy pyetje të thjeshta, madje edhe...

“Borsalino”, tregim nga Roland Gjoza

Më në fund Koleksionin e tij të mrekullueshëm e gjeta në një ankand në Paris. Ende s’ishte shitur. Isha kurioz për çmimin....

“Zgjidhja më e mirë”, tregim nga Shqiptar Oseku

Ishte ditë e vranët, jashtë binte shi me shtamba dhe vera kish marrë fund një herë e mirë ndonëse ishte ende muaj...

T. S. Eliot: Kënga e dashurisë e J. Alfred Prufrokut

Përktheu: Arb Elo S’io credesse che mia risposta fosseA persona che mai tornasse al mondo,Questa fiamma staria senza...

Cikël me poezi nga Preç Zogaj

Koha ndalon të më thotë një gjë Sa për të më thënë një gjë muaKoha ndalon në dritaren time,herë...

Intervista

Roland Dasho, Skënderbeu i vogël i filmit

Intervistoi: Xhevair Lleshi XH.  LL.  - Kur u zbulove që je ti Skënderbeu i vogël i filmit?

ARTIKUJT E FUNDIT

Wilfried Fiedler

Rexhep Ismajli: Nga shqipja te gjuhësia ballkanike – rasti i Wilfried Fiedler-it

Më 1 dhe 2 tetor në Universitetin Friedrich Schiller në Jena (Gjermani) u mbajt një konferencë shkencore në kujtim të albanologut dhe ballkanologut Wilfried Fiedler që vdiq në shtator 2019. Konferenca i...

Mira Meksi: Historia e çmimit ndërkombëtar “Kadare”. Dy laureatët e parë: Ernesto Sabato &...

Në prag të 100 vjetorit të tij, Ernesto Sabato mbylli sytë në Santos Lugares në Buenos Aires të Argjentinës, vendin plot gjelbërim dhe pemë, ku u vendos  që përpara 70 vjetësh, dhe...

Zija Çela: Stacioni i natës së fundit

Kur marr një libër të ri në dorë, thuajse pa vetëdije, shpesh më vijnë ndër mend dy pyetje të thjeshta, madje edhe të njerëzishme, por me shumë peshë për letërsinë. Një, zotni,...

Andreas Dushi: “Letërsia shqipe” teksti studimor i albanologut Stuart Edward Mann (Londër, 1955)

Në këtë paraqitje, të së parës skicë të letërsisë shqipe në anglisht për publikun, më duhet të kërkoj falje për mangësitë. Faktet rreth jetëve dhe veprave të shkrimtarëve shqiptarë janë jashtëzakonisht të...

Dr. Natasha Shuteriqi Poroçani: Liza në botën e përkthimit

Riardhja e “martirëve” Kur mora në duar Lizën në botën e çudinavet, m`u shkërrmoqën vitet dhe m’u duk se isha ulur në gurin e derës së fëmijërisë sime e...

Bledar Kurti: “Luledielli” e Vincent van Gogh

Dhoma u mbush me qetësinë e thellë të netëve të Overit. Aty nga ora dy, Vinsenti ktheu lehtë kokën mënjanë dhe belbëzoi: Tani, Teo, do të...

Prof. Dr. Adrian Lesenciuc: Historia e letërsisë shqipe apo një hyrje në albanologji

(Rreth librit “Historia e letërsisë shqiptare, nga zanafilla deri në ditët e sotme” shkruar në rumaisht nga Luan Topçiu) Qasja ime ndaj hapësirës kulturore shqiptare ka zënë fill...

Besim Tula: Ngjarjet e kohës përbëjnë subjektet e punimeve të mia

Intervistë e pabotuar më parë me piktorin e njohurNga Viron Kona “Në qoftë se nuk do të ishte nxitëse loja dhe pasioni për ngjyrat zor se mund të...

“Borsalino”, tregim nga Roland Gjoza

Më në fund Koleksionin e tij të mrekullueshëm e gjeta në një ankand në Paris. Ende s’ishte shitur. Isha kurioz për çmimin. Lulet e mullagës me brymë e gjeta rastësisht në Bernë...

“Përkujtimi”, tregim nga Shqiptar Oseku

I erdhi keq që Arlinda po e shikonte prapë në këtë gjendje, por s’ishte e zonja të ndryshojë diçka. Më fal që ta prisha prapë natën, i tha pa e këqyrë në...

ARTE PAMORE

KATEGORITË