Kreu Letërsi Botime të reja

Botime të reja

Botohet në Londër një antologji e poezisë bashkëkohore shqiptare

“Bantam” është një nga antologjitë e fundit poetike shqiptare redaktuar nga Elizabeth Wade (Melburn, Australi) dhe botuar...

Botohet në italisht romani “Secili çmendet simbas mënyrës së vet” i Stefan Çapalikut

Panairi i librit në Bergamo, Itali, këtë vit do të ketë të ftuar, për herë të parë, një...

Ylljet Aliçka – “Valsi i lumturisë” botohet në gjuhën frënge

Botohet në Francë romani “Valsi i lumturisë” i shkrimtarit Ylljet Aliçka, nga shtëpia botuese “L’esprit du temps”, përkthyer nga Michel Aubry, me...

Mircea Eliade – “Miti dhe realiteti”

Vjen në shqip libri “Miti dhe realiteti” i shkrimtarit e filozofit rumun Mircea Eliade, përkthyer nga...

I lumi Dom Shtjefën Kurti – Rrëfimet e rralla të martirit të Kishës

Është promovuar në Tiranë libri “I lumi Dom Shtjefen Kurti – dëshmitar i kishës martire”. Monografia në vëllimin e saj të parë...

Evalda Paci: Si u shkrua vepra për kulturën shqiptare në Venedik

“Skënderbeu” i Lucia Nadinit Si përkthyese dhe përgatitëse e botimit të profesoreshës Lucia Nadin mbi figurën e Skënderbeut, të...

Një revistë sa një ambasadore, sa një akademi

Nga Visar Zhiti Ditët e fundit ka dalë nga shtypi revista “Albanica”, revistë shkencore dhe kulturore, organ i...

Koha familjare e Arian Lekës

Nga Srdan Srdiç Një nga shenjat më të përgjithshme në tregun letrar të vendeve...

Artikujt më të fundit

Edison Çeraj: Magjikja e një udhëtimi

Cikli i fundit me piktura i skulptorit Artan Peqini, nën shënjuesin “Përtej kohës”, është nji arrati pa zhurmë nga habitati, ose nga siguria....

Marcel Proust: Dorëheqja e parë

Dorëheqja e parë është nxjerrë si tregim nga romani Në kërkim të kohës së humbur dhe është botuar me disa autorë të...

Dr. Feride Papleka: Marcel Proust, “Në kërkim të kohës së humbur” (À la recherche du temps perdu)

Një udhëtim i vërtetë zbulimi nuk do të thotë të kërkosh peizazhe të reja, por të kesh vështrim të ri.

Emin Azemi: Periferia dhe periferikët, dashurinë njerëzore mund ta bartin në qendër të botës

Në librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”, të studjueses Ines Murzaku, e shkruar me një metodologji të avancuar kërkimore e përmbajtësore, do të hasim...

KATEGORITË