Kreu Letërsi Botime të reja

Botime të reja

“Apartamenti në katin e katërt” i Charles Casha në shqip nga Ombra GVG

nga Anisa Trifoni Me një galeri komplekse personazhesh dhe botë të pasur psikologjike, shkrimtari Charles Casha jep përmes...

“Gënjeshtarë të vegjël” – Kongoli me romanin e ri, në një aventurë kryeqytetase

Shkrimtari Fatos Kongoli, pas një periudhe të gjatë heshtjeje, rikthehet me një roman të ri të titulluar “Gënjeshtarë të vegjël”, botimet “Toena”....

“Hebrenjtë në Shqipëri”, një libër i Monika Stafës që zgjon interes të veçantë

“Është pritur prej kohësh një libër për hebrenjtë në Shqipëri. Nuk është e tepërt të theksohet se...

Rrëfimet e Dhimitër Anagnostit: Xhirimet e filmit “Gjoleka…” – ia dola nga kujdesi i Rozës

Nga Fatmira Nikolli Fjala ishte e para, fjala do të jetë e fundit. Nuk vdes fjala,...

“Ti je gjuha që flet”

Nga Ledi Shamku “Ti je gjuha që flet” është ndër botimet e rralla teorike në shqip mbi tipologjinë...

Një mirëseardhje për Norbert Joklin

Nga Ledi Shamku Plot 140 vjet pas lindjes së Norbert Joklit, gjerdani “Excipere” i botimeve Çabej sjell në...

Poetika e variacioneve

Nga Anton Papleka Mosha që kam arritur, më jep mundësi t’i shoh gjërat nga larg, të gjykoj me...

Botohet në Londër një antologji e poezisë bashkëkohore shqiptare

“Bantam” është një nga antologjitë e fundit poetike shqiptare redaktuar nga Elizabeth Wade (Melburn, Australi) dhe botuar...

Artikujt më të fundit

Lindita Tahiri: Zija Çela ka krijuar një autoritet të ri, atë të lexuesit

1 Kur përuroi romanin “Apokalipsi sipas Shën Tiranës”, Zija Çela u paraqit në sallë përballë gazetarëve pa asnjë kritik...

Dhjetë poezi nga Antonella Carmen Caggiano

Përktheu nga orgjinali Eda Agaj Zhiti Italia dhe poezia kanë një përbashkësi të vijueshme si bregu me detin, do...

“Njerëz prej buke”, tregim nga Faruk Myrtaj

Gardiani nuk po bëhej i gjallë dhe unë u ngrita. Në një hapësirë si e kësaj qelie, të ngrihesh...

Feride Papleka: Frymëzimet bodleriane të poezisë së Shuteriqit liceist

Në vitet e para të liceut francez të Korçës, një ngjarje e rrallë i trazoi ëndrrat dhe dëshirat e Shuteriqit të ri....

KATEGORITË