Kreu Letërsi Botime të reja

Botime të reja

“Metamorfoza e një kryeqyteti” romani i ri i Ylljet Aliçkajt

Aty nga fundi i vitit 1990, poeti i njohur Beniamin Bendo hyri në periudhën më trimërore të krijimtarisë së tij, atë...

Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqinë e viteve 1912–1923

Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe fundi i Perandorisë Osmane, 1912–1923, i studiuesit amerikan Ryan Gingeras, përkthyer nga Virgjil...

Botohet “Kanuni i Skanderbegut”, mbledhë e kodifikue nga Imzot Frano Ilia

nga Imzot Angelo Massafra Idealet e klerit katolik shqiptar për Fe, Kulturë dhe...

Ermir Hoxha me studimin “Historia e Artit Shqiptar 1858-2000”

Një punë 10 vjeçare e studiuesit të arteve pamore, Ermir Hoxha është finalizuar me botimin “Historia e Artit Shqiptar 1858 – 2000”,...

Lazër Radi zbret n’Prishtinë!

Nga Agron Gashi Në edicionin e 21-të të Panairit të Librit në Prishtinë është promovuar publicistika dhe...

“Apartamenti në katin e katërt” i Charles Casha në shqip nga Ombra GVG

nga Anisa Trifoni Me një galeri komplekse personazhesh dhe botë të pasur psikologjike, shkrimtari Charles Casha jep përmes...

“Gënjeshtarë të vegjël” – Kongoli me romanin e ri, në një aventurë kryeqytetase

Shkrimtari Fatos Kongoli, pas një periudhe të gjatë heshtjeje, rikthehet me një roman të ri të titulluar “Gënjeshtarë të vegjël”, botimet “Toena”....

“Hebrenjtë në Shqipëri”, një libër i Monika Stafës që zgjon interes të veçantë

“Është pritur prej kohësh një libër për hebrenjtë në Shqipëri. Nuk është e tepërt të theksohet se...

Artikujt më të fundit

Henri Matisse, “Shënimet e një piktori”, 1908

Një piktor i cili i drejtohet publikut jo vetëm që t’i paraqesë veprat e tij, por për t’i shfaqur edhe ca nga...

Anisa Markarian: Disa pikla dëshmi në oqeanin e kujtesës së përbashkët

Bisedoi Andreas Dushi A.D: Tuj rrëmue n’do gjana t’vjetra / gjeta nji fotografi. Këto dy vargje nga një...

Anisa Markarian: Trupat e rinj

fragment nga romani «15 ditë prilli» – Botime Çabej Tavolina e laboratorit të anatomisë, e gjatë dhe e...

Sevdai Kastrati: Romanet që janë konsideruar gabimisht (pjesa 5)

Më bën përshtypje se si Fotaq Andrea nuk ngurron para hipotezave dhe ec përpara pa fakte. Pajtohem pjesërisht se Konica nuk...

KATEGORITË