More
  KreuIntervista

  Intervista

  Natali Sarot: Shkrimtari midis jetës dhe vdekjes

  Intervistoi: Branka Bogavac Ç’do të thotë për ju të shkruash: të zotërosh, apo të japësh, njëri apo tjetra? Asnjëherë nuk më është krijuar përshtypja se kam...

  Rexhep Ferri: Tani po më tërheqin vetëm gabimet e bukura…

  Intervistoi: Violeta Murati I keni kaluar të 80-tat. Besojmë se njeriu ka një fjalë, mendim, se me çfarë filozofie e ka drejtuar jetën e tij...

  Ilire Vinca: Në teatër, komunikimi me publikun është gjithmonë i freskët, kurrë njësoj

  Intervistoi: Anila Dedaj Drama “Natën, má” e Marsha Norman, fituese e çmimit “Pulitzier”, ka qenë ndër më tronditëset për gati dy sezone në kryeqytet, Tiranë....

  Rita Petro: Kur fillon të ndiesh gjuhën e trupit përmbysen të gjitha mitet, diktaturat

  Intervistoi: Violeta Murati A mund të na kujtoni kur keni dëgjuar zërin tuaj, të brendshëm për të shkruar? A keni një kujtesë? Kur duhet të shkruaja...

  Visar Zhiti: Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial…

  Intervistoi: Violeta Murati Jeni njeriu dhe shkrimtari në vëmendje të medias, së fundmi edhe për dosjen tuaj të dënimit në burgjet e diktaturës. Ka një...

  Edmond Tupja: Përkthimi nuk është mision i pamundur, por i pambaruar

  Intervistoi: Violeta Murati Po vërejmë se gjuha jo vetëm që nuk shkruhet gjithnjë e më mirë, por ka harresë për t’u marrë me të, keqpërdorimi...

  Agron Tufa: Letërsia e mirë fsheh një apel, që ta pëshpërit, si një urdhër i brendshëm

  Intervistoi: Violeta Murati Ndonjëherë ia vlen të niset nga e para, ku kujtesa mban ngjarjet më të rëndësishme të jetës, e në rastin tuaj atë...

  Eqrem Basha: Komunikimi ynë, paradoksalisht, ende i vështirë dhe i pamjaftueshëm

  Nuk e gjen një gazetë tiranase në Prishtinë dhe një prishtinase në Tiranë! Që nga biseda jonë e fundit në maj 2005, na treguat se...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË