More
  KreuIntervista

  Intervista

  Lindita Arapi: E kam kuptuar vonë se femrës shqiptare i është dashur të jetojë në dy diktatura…

  Intervistoi: Violeta Murati Jeni poete, prozatore si edhe gazetare në Deutsche Welle. Çfarë do të thotë të mbetesh “në vendin tënd” edhe kur jeton në Perëndim? Shqipërinë e kam...

  Gazmend Kapllani: Letërsia e ekzilit sfidon këmishën e forcës së shtetit-komb, gjuhën dhe kufijtë

  I mbijetoi totalitarizmit shqiptar dhe racizmit grek, duke e kthyer ballafaqimin me të dy në letërsi dhe filozofi jete. Gazetar, studiues, shkrimtar e intelektual...

  Ilirian Zhupa: Krijuesi nuk është heroi. Heronjtë në diktatura vdesin. Unë vazhdoj të jem gjallë…

  Pas heshtjes 25-vjeçare, më 2016 poeti Ilirian Zhupa u rikthye me vëllimin poetik “Të gjallë dhe të vdekur”, vlerësuar në ishullin grek të Salaminës...

  Samanta Schweblin: Zbuloj errësirën përmes letërsisë

  Intervistoi Bethanne Patrick Si është Berlini sot? Krejtësisht dimëror! Ka tri ditë që bie borë e cila ka mbuluar gjithçka. Është pamje e këndshme. Më pëlqen Berlini në ditë...

  Mirela Oktrova, fotot unike dhe ditari që u shkrua në netët e luftës së Kosovës, pas raportimit për Europën

  Mirela Oktrova, gazetarja që 20 vjet më parë raportoi për Europën nga kampet e refugjatëve në Maqedoni dhe hyri me forcat e NATO-s në...

  Shkëlzen Maliqi: Kultura është e gjallë kur është komunikuese dhe kapërcen kufijtë

  Shkëlzen Maliqi – filozof, kritik arti, analist politik dhe intelektual – tregon se si jeta e tij personale ka shkuar paralel me ngjarjet më...

  Lazër Stani: Tradita e fuqishme nganjëherë kthehet në tabu penguese për shkrimtarin

  Intervistoi: Violeta Murati Njeriu i dosjes, Dënesje në dru, Koha për nuse... janë titujt e parë që më vijnë në mend sapo përmendet emri juaj...

  Mehmet Kraja: Shkrimtarët e vërtetë, përveçse ua ndreqin jetën njerëzve, shpesh edhe ua nxijnë

  Intervistoi: Violeta Murati Nuk besoj se është aq komode për një shkrimtar si ju të flitet vetëm për letërsinë. Të paktën kjo s’ndodh rrallë me...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË