More
  KreuLetërsiBibliotekëPablo Neruda: Sonetet e dashurisë

  Pablo Neruda: Sonetet e dashurisë

  Përktheu Roland Gjoza

  KURRË MOS U LARGO QOFTË DHE PËR NJË DITË 

  Kurrë mos u largo qoftë dhe për një ditë, sepse
  tjetër s’di ç›të them; një ditë është kohë e gjatë
  unë do të rri duke të pritur si një stacion i zbrazët
  ku trenat gjithashtu kanë ndaluar dhe flenë.
   
  Kurrë mos u largo qoftë dhe për një orë, sepse
  një dhimbje e mprehtë vdekjeje do të na tresë të dy
  zjarri dhe tymi i tmerrshëm do të perfshijnë shtëpinë
  dhe unë përfundimisht do të mbetem pa zemër
   
  Oh, silueta jote ka për të humbur anëdeteve me shkumë
  dhe s’do të pulitet qepalla jote në largësitë e pafundme
  kurrë mos u largo qoftë dhe për një sekondë, e dashur
   
  Sepse në atë çast ti ke shkuar shumë larg nga kjo tokë
  unë do të endem planeteve duke pyetur si i çmendur, 
  Kur do të kthehesh? Ke ndërmend të më lesh këtu përgjithmonë?


  UNË DUA QË TI TË JETOSH ENDE

  Unë dua që ti të jetosh ende
  Kjo është njëlloj sikur të thuash se ti je mungesa
  Dhe ti më dëgjon nga tejjeta
  Por zëri im nuk mbërrin dot atje
  Ështe njëlloj si te thuash se syte e tu kane humbur diku ne asgje
  Është njelloj sikur të thuash se një puthje ka vulosur gojën tënde
  Të gjitha gjërat janë mbushur me shpirtin tim
  Ti shfaqesh nga gjërat
  Që kanë mbushur shpirtin tim
  Ti je shpirti
  Një flutur e ëndrrës
  Ti je fjala; melankoli
   
  Unë dua që ti të jetosh ende
  Të shfaqesh qoftë dhe në tejjetë
  Zërat më duken se sjellin vajtimin tënd
  Njëlloj si një flutur që gugat si pëllumb
  Dhe më duket sikur më dëgjon mua
  Por zëri im nuk mbërrin dot atje
  Më lejo të vije dhe të jem në heshtjen tënde
  Më lejo të flas nëpërmjet heshtjes tënde
  Kjo është e ndritshme si një llambë
  Dhe e thjeshtë si një unazë
  Ti je si nata
  Me qetësinë dhe konstelacionet
  Heshtja jote është si nje yll
  I largët dhe i ndritshëm
   
  Unë dua që ti të jetosh ende
  Kjo është njëlloj sikur të thuash se ti je mungesa
  Largësia dhe dëshpërimi i thellë
  Ti mund të kesh vdekur
  Vetëm nje fjalë, një e qeshur mjafton
  Dhe më bën të lumtur
  Po dhe lumturia nuk është e vërtetë


  GJITHMONË

  Nuk jam xheloz
  për ata me të cilët ke shkuar para meje.
   
  Eja me një mashkull
  në krahët e tu
  eja me njëqind meshkuj në flokët e tu
  eja me njëmijë meshkuj midis gjinjve dhe kofshëve të tua
  eja si një lumë
  mbushur me meshkuj të mbytur
  që vërshojnë poshtë në detin e egër
  drejt suvalave me shkumë të perjetshem, drejt Kohës!
   
  Silli ata të gjithë
  atje ku unë rri dhe të pres
  ne do të jemi gjithmonë vetëm
  ne do të jemi gjithmonë ti dhe unë
  fillikat në tokë
  për të nisur jetën tonë.


  SONETET E DASHURISË  XVII

   Unë nuk të dashuroj nëse ti je një trëndafil kripe apo topaz
  Apo një shigjetë karafili që godet zjarrin dhe e shuan
  Unë të dashuroj si gjërat e errëta që sigurisht kthehen në dashuri
  Si sekreti, midisi i hijes dhe shpirtit
   
  Unë të dashuroj si toka që s’pa kurrë lulëzim
  Por tërhoqi tërë dritën për lulet e padukshme
  I përulem dashurisë tënde me aromë absolute
  rritur nga toka, çelur nga errësira brenda trupit tim
   
  Të dashuroj pa ditur kush je, ku jeton, prej nga vjen
  Të dashuroj me dëliresi, pa komplekse dhe krenari
  Kështu të dashuroj se mënyrë tjetër nuk di
   
  Po të them; ku jam unë s’ka jetë pa ty
  Kaq ngjitur dora jote në faqen time, dora ime
  Kaq ngjitur sytë e tu ku bie dhe fle


  MËNGJESI

  ( Sonete dashurie XXVII )
    
  Lakuriq ti je më e thjeshtë se një nga duart e tua
  E ëmbël, tokësore, e imtë, e tejdukshme, hamgjitëse
  Je dritë  e hënës, shteg i mollës me lule
  Lakuriq ti je më e hollë se kallëza e grurit
   
  Lakuriq ti je më blu se një natë në Kubë
  Ke verë dhe yje në flokët e tu
  Lakuriq ti je hapësirë dhe e verdhë delikate
  Si vera në një katedrale ari
   
  Lakuriq ti je e imtë si një nga thonjte e tu
  E lakuar, fine, e trëndafiltë, si agu që ende s’ka dalë
  Në ag tërhiqesh dhe ti në botën e nëndheshme
   
  Nëse në atë tunel te gjatë ka veshje e pasqyrlira
  Dhe drita jote e pastër është ende e venitur, ti vishu,
  Po një dorë do të zhveshë lakuriq përsëri


  UNË NUK TË DASHUROJ PA E PËRJASHTUAR QË TË DASHUROJ

  Unë nuk të dashuroj pa e përjashtuar që të dashuroj
  E filloj nga dashuria për të mos të dashuruar
  Nga pritja  për të mos të pritur
  Nga akulli te zjarri vdes dhe ngjallet zemra ime
   Unë të dashuroj se je e vetmja që dashuroj
  Unë të urrej si djalli dhe të urrej sërish
  Të përulem dhe s’di si t’ia bëj me ndryshimet e dashurisë
  Më vret kjo që nuk di, po ama të dashuroj verbërisht
   
  Ndoshta drita e janarit mund ta ngrijë
  Zemrën time mizorisht
  Me rreze të gjejë çelësin dhe të më vjedhë qetësinë
   
  Në këtë pjesë të historisë unë jam i vetmi që
  Vdes, jam i vetmi që vdes nga dashuria sepse unë të dashuroj
  Sepse unë të dashuroj me dashuri zjarri dhe gjaku.


  KËNGA E DËSHPËRIMIT

  E humbëm dhe këtë muzg
  Askush nuk na pa të kapur për dore
  Ndërsa nata binte e kaltër mbi botë
   
  Unë kam parë nga dritarja
  Diellin që perëndonte si një festë
  Mbi majat e maleve të largët
   
  Nganjëherë dielli digjej si monedhë
  Në dorën time të hapur
   
  Gjithmonë vuaj kur të kujtoj
  Prej një trishtimi që më duket se e ndien dhe ti
   
  Ku je?
  Kush është ai tjetri me ty?
  Pse s’flet?
   
  E gjithë dashuria shembet mbi mua pa mëshirë
  Sa herë jam i trishtuar dhe ti je larg prej meje
   
  Libri më shket nga dora kur e mbyll në muzg
  Dhe trikoja blu më fërkohet te këmbët si një qen i lënduar
   
  Gjithmonë e më tepër ti largohesh nëpër ndajnatën blu
  Drejt errësirës që zhduk statujat.


  VDEKJA E NGADALSHME

  Ai që nuk udhëton
  ai që nuk lexon
  ai që nuk dëgjon muzikë
  ai që nuk e gjen bukurinë në shpirt, vdes ngadalë
   
  Ai që nuk ka besim te vetja
  ai që nuk i le të tjerët ta ndihmojnë
  ai që e kalon kohën duke u ankuar për fatin e mbrapshtë
  apo për shiun që fillon dhe s’mbaron kurrë, vdes ngadalë
   
  Ai që bëhet rob i zakonit
  ai që ndjek rutinën e përditshme
  ai që ecën me po atë hap të zakonshëm
  ai që nuk rrezikon dhe nuk ndryshon ngjyrën e veshjes së tij
  ai që nuk flet dhe nuk përpiqet të fitojë përvojë, vdes ngadalë
   
  Ai ose ajo që i rri larg pasionit
  që pëlqen të zezën në të bardhë
  që gjykon ftohtë dhe s’njeh emocionin
  shtyp ndjenjën e fortë që i bën sytë të shkëlqejnë
  i hapet goja për gjumë kur duhet të buzëqeshë
  që nuk i rreh zemra prej gabimeve dhe ndjesive intime, vdes ngadalë
   
  Ai ose ajo që nuk i bën gjërat rrëmujë
  që nuk ndjen pakënaqësi në punë
  që nuk rrezikon sigurinë për hir të pasigurisë
  kur ndjek një ëndërr të bukur
  që nuk heq dorë nga këshilla e arsyeshme, të paktën një herë në jetë, vdes ngadalë
   
  Ai ose ajo që braktis një projekt përpara se ta fillojë
  qe nuk bën pyetje për tema që s’i njeh
  që nuk përgjigjet kur e pyesin për diçka që di, vdes ngadalë
   
  Le ta shmangim vdekjen çdo ditë e nga pak
  duhen përpjekje të mëdha për të mbetur gjallë
  dhe kjo nuk është aq e thjeshtë sa një frymëmarrje
  lumturia është një durim i gjatë


  ÇDO DITË TI LUAN ME DRITËN E UNIVERSIT

  Çdo ditë ti luan me dritën e universit
  Puth lule dhe ujëra
  Je më shumë se kjo kokë e bardhë që e mbaj
  Midis duarve si një tufë me lule

  Ti ke humbur që ditën kur u dashuruam
  Më lejo të stolis me ty pemën e Krishtlindjes
  Kush shkruan emrin tënd në letra prej tymi
  Midis yjeve të jugut?
  Oh, lejomë të kujtoj siç ishe përpara se të lindje.

  Papritur era fryn me gjëmë në dritaren time
  Qielli duket si një rrjetë e mbushur me peshq hije
  Këtu vijnë e shkojnë erërat, prej të gjitha viseve
  Dhe shiu zhvesh rrobat e tij

  Dhe zogjtë vijnë e shkojnë diku
  Era. Dhe era gjithashtu
  Fillikat kam mbetur përballë marrëzisë njerëzore
  Stuhia shkund me rropamë gjethet e errëta
  Dhe i kthen poshtë të gjitha varkat që ishin ankoruar
  Natën e fundit në qiell

  Ti nuk ikën. Ti je këtu pranë meje. Këtu!
  Ti do të më përgjigjesh për klithmën e fundit
  Strukesh prej meje nga një frikë e çuditshme
  Një hije kalon në sytë e tu dhe zhduket

  Tani, në këtë çast, ti shfaqesh me një dorëzonjë në dorë
  Aromën e saj kanë dhe gjinjtë e tu
  Dhe ndërsa era trishtueshëm shkon duke masakruar fluturat
  Lumturia ime kafshon kumbullën e gojës tënde;
  Të dua!

  Kushedi sa shumë dhembje ke ndjerë që të bëheshe e zakonshme për mua
  Për shpirtin tim të egër, vetmitar
  Për emrin tim që kudo përhapte emrin tënd
  Sa herë kemi parë yllin e mëngjesit që digjej dhe shuhej
  Në sytë tanë si puthje
  Dhe dritën gri mbi kokat tona që kthehej në adhuruese

  Fjalët e mia shkaktonin tek ty tronditje
  Sa shumë e kam dashur
  Nënën e diellit- perlën e trupit tënd
  Gjersa besova se ti ishe universi.
  Unë dua të sjell lumturinë e luleve të malit
  Boronica, lajthi të egra, shporta fshatarësh të puthjeve
  Unë dua të bëj me ty atë që bën pranvera me qershinë e bardhë dhe të kuqe.


  ODE PËR NJË GRUA LAKURIQ QË TË MAGJEPS

  Me zemrën e pastër që e mbaj në dorë
  sytë
  së pari të adhuroj
  gjakut që tërbohet i vë fre
  prej këtu fillojnë linjat drithëruese
  si duke lulëzuar 
  të formave të tua
  dhe ti shtrihesh në vargun tim
  si në pyll, apo në suvalën me shkumë;
  parfum i tokës
  tingull i detit
   
  Bukuri lakuriqe
  këmbët e tua, kofshët
  se pari i prek
  zëri apo puhia e agut
   
  Veshët e tu
  predha të vogla
  me spirale 
  që tërheqin gjithë shkëlqimin e oqeaneve 
  të Amerikës 
  dy gjinjtë e tu
  të fryrë, të plotë, tundues
  mbytur në një shkëlqim verbues
  dhe krahët
  gjithashtu
  qepallat e tua pastaj
  prej mëndafshi të misrit blu
  që zbulojnë
  apo fshehin
  dy peizazhe të mistershëm të syve të tu.
   
  Vija e shpinës
  të ndan ëmbëlsisht
  ajo bie ngadalë nga dëlirësia
  te epshi që ngrihet mbi dy hemisfera
  fërgëlluese
  të një molle
  pastaj hapet në dy shtylla
  bukuria e lakuriqësisë tënde molisëse
  prej ari të shkrirë, prej alabastri virgjin
  dhe unë në dy kofshët e lëmuara
  mendjen humb 
  se aty
  pikërisht aty
  ngrihet pema e dyfishtë dhe merr zjarr simetria;
  lulja e zjarrit flakërin, qirinjtë përqark ndizen prej mishit
  fruti i fryrë
  i ngritur
  mbi vijën rrëqethëse ku bashkohet toka me oqeanet e Amerikës
   
  Kurmi yt, s’di prej çfarë substancash u krijua
  agate, kuarc, kallinj gruri
  që u mblodhën me duar, u mbrujtën, 
  u ngritën si buka 
  nga ngrohtësia
  dhe u shfaqën kodrat e argjenduara
  luginat prej hëne dhe petali
  ëmbëlsia magjepsëse, aq velëse
  me thellësi dhe butësi prej kadifeje
  gjer në formën më të përkryer
  të vijave dhe formave delikate
  fine të gruas
  dhe përsosmëria
  fle e zgjohet aty.
   
  Nuk bën kaq shume dritë në botë
  kurmi yt
  ajo i ngjan shkëlqimit verbues të borës
  agonisë së saj kur shkrin
  duket sikur ti digjesh nga brenda
   
  Nën lëkurën tënde është e gjallë hëna.
   

  SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

  Ju lutem lini komentin tuaj!
  Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË