More
  KreuLetërsiBibliotekë

  Bibliotekë

  Poezi nga Ermir Nika

  DRURËT Çdo natë shoh në ëndërr drurë të vetmuar me degët rëgjuar prej shirash të përkohshëm, indiferentë nga zhurma e pyjeve, dihasin  kur mbrëmjeve britmën ia mbysin trumcakët. Druaj...

  “Drita e zezë”, ese nga Rexhep Ferri

  1. Pasi fillova të mos mendoj, u qetësova. Pse besova kaq shumë nuk e di. Si fëmijë lufte, luftën patriotike pak e kuptova. I rritur pa një botë. Me hapat e breshkës më zuri...

  Poezi nga Arben Dedja

  Mysafir Këto shtëpi kukullash të gjitha tëpka për të hyrë duhet njëlloj të përkulesh te porta të pastra të lustrosura sa sheh fytyrën tënde dyshemesë...

  “Po unë?”, tregim nga Andreas Dushi

  Në heshtje kalova pranë vendit të punës. E dashura kishte mbërritur para. Pa e përshëndetur, i kalova ngjitur dhe hyra në oborrin pa derë të...

  Kur Milto S. Gurra takoi Maksim Gorkin

  nga Hyjni Ceka Në manastir të “Shën Prodhromit”, në Voskopojë, shoh Milto Sotir Gurrën, shkrimtarin. Të fundmin që trashëguam nga Rilindja jonë. Dukej që larg, tek zbriste për...

  Poezi nga Ervina Halili

  HAMALLI së pari rrëzuen kishën e vogël përtoke e thanë ua bâjmë dyqanin e madh u dogjën meshat e këndueme dhe pergamenët e ruejtun fyshkull...

  “Amerika pa Amerikë”, tregim nga Roland Gjoza

  Llui i thërrisnin Luanit, pronarit të pesë Burger King-ëve në zemër të Manhattan-it. Më erdhi çudi në fillim, as që doja ta besoja, por pikërisht Llui,...

  Petro Marko: “Shokun Zylo” të Dritëroit lexoni! “Hasta la vistën” lërjuani studiuesve dhe studentëve

  Nga Hyjni Ceka Ato vite të hershme, kur isha mësues i shqipes në shkollat e Cërrikut, s’e di… nga më erdhi ai trill dhe i...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË