Kreu Letërsi Bibliotekë

Bibliotekë

“Liria dashurore” nga Branko Merxhani

Kemi lindur për dashurinë dhe vetëm me anën e saj njohim njëri-tjetrin. Kemi nevojë për dashurinë si lulja që ka nevojë...

Disa letra të panjohuna dashunie drejtue Martin Camajt

Këto letra i drejtoheshin Martin Camajt në vitin 1951 prej nji vajze të re beogradase, e cila po atë vit do të...

“Dita e verës” nga Hyjni S. Ceka

Dita e Verës vjen nga thellësitë e shekujve iliro-arbëreshë. Ajo është festë e gjithë trojeve shqiptare. Më 14 mars, edhe në Skrapar të...

Rrëfenja e njëzetepestë pse Më e domosdoshme kripa se mjalti

Ku i biri i jep një mësim të mirë së ëmës se ç’është dashuria për nënën dhe se si nuk duhet ngatërruar...

“Nën qarr po rrinte vasha” nga Anton Pashku

Syni s’e sheh synin matanë hundës zemra e sheh zemrën matanë bjeshkës (Thuhej dikur në Has) 1. Qetësinë, befas, e...

“Shpallja e parimeve” nga Jerzy Grotowski

Përkthyen Stefan Çapaliku dhe Denard Xhillari 1 Ritmi i jetës në qytetërimin modern karakterizohet nga çapitja, tensioni, ndjeshmëria...

Harry Martinson, jetimi të cilin e rriti poezia

Përgatiti dhe përktheu Shqiptar Oseku Harry Martinson (1904-1978) ishte princ i letërsisë suedeze. Ai qe poet, prozator e...

Poezi nga Rita Petro

PËR ATË BURRË QË DI TË VDESË PËR NJË GRUA PËR ATË BURRË QË DI TË RROJË PËR NJË GRUA. DASHNORI KRISHT

Artikujt më të fundit

Edison Çeraj: Magjikja e një udhëtimi

Cikli i fundit me piktura i skulptorit Artan Peqini, nën shënjuesin “Përtej kohës”, është nji arrati pa zhurmë nga habitati, ose nga siguria....

Marcel Proust: Dorëheqja e parë

Dorëheqja e parë është nxjerrë si tregim nga romani Në kërkim të kohës së humbur dhe është botuar me disa autorë të...

Dr. Feride Papleka: Marcel Proust, “Në kërkim të kohës së humbur” (À la recherche du temps perdu)

Një udhëtim i vërtetë zbulimi nuk do të thotë të kërkosh peizazhe të reja, por të kesh vështrim të ri.

Emin Azemi: Periferia dhe periferikët, dashurinë njerëzore mund ta bartin në qendër të botës

Në librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”, të studjueses Ines Murzaku, e shkruar me një metodologji të avancuar kërkimore e përmbajtësore, do të hasim...

KATEGORITË