More
  KreuÇmime

  Çmime

  Abdulrazak Gurnah: Të shkruarit (Ligjërata e Nobelit, 7 dhjetor 2021)

  Përktheu Granit Zela Të shkruarit ka qenë gjithmonë një kënaqësi. Madje edhe kur isha djalosh në shkollë, prisja me padurim më shumë se çdo orë...

  Mira Meksi: Historia e çmimit ndërkombëtar “Kadare”. Dy laureatët e parë: Ernesto Sabato & Milan Kundera

  Në prag të 100 vjetorit të tij, Ernesto Sabato mbylli sytë në Santos Lugares në Buenos Aires të Argjentinës, vendin plot gjelbërim dhe pemë,...

  Juria e Nobelit sikur ndien kënaqësi në përzgjedhjen e kandidatëve të panjohur

  nga Tunku VaradarajanThe Wall Street Journal Edhe një vit tjetër në të cilin Çmimi Nobel për letërsi iu dha një shkrimtari të cilin nuk e...

  Intervistë me Nobelistin Abdulrazak Gurnah

  Çfarë mendoni për kategoritë ose etiketat si letërsi botërore, letërsi postkoloniale dhe letërsi nga Globi Jugor? A mendoni se janë të nevojshme dhe/ose të...

  Abdulrazak Gurnah fituesi i çmimit Nobel në Letërsi 2021

  Romancieri nga Zanzibari bëhet shkrimtari i parë afrikan me ngjyrë në 35 vjet që fiton këtë çmim prestigjioz Çmimi Nobel në letërsi i është dhënë...

  Publikohet Lista e Gjatë e Booker Prize

  Përgatiti Andreas Dushi Më 27 korrik 2021, u bë publike lista e gjatë e kandidatëve për çmimin Booker Prize. Trembëdhjetë librat që konkurrojnë sivjet janë përzgjedhur...

  Shkrimtari Nasi Lera nderohet me Çmimin Letrar “Beqir Musliu” për vitin 2021

  Nga Emin Azemi Juria në përbëre Ibrahim Kadriu (kryetar), Sadete Tërnava dhe Emin Azemi (anëtarë), nga një listë me tetë emra të mundshëm, zgjodhën  sivjet...

  Luljeta Lleshanaku nominohet për Çmimin Letrar 2022 Poeti Europian i Lirisë

  Anja Golob (Slloveni), Kateryna Kałytko (Ukrainë), Marianna Kijanowska (Ukrainë), Luljeta Lleshanku (Shqipëri) dhe Petr Hruška (Republika Çeke) janë poetët e nominuar për Çmimin Letrar...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË