Kreu Çmime

Çmime

Selma Lagerlöf: Fjala në festën e Nobelit 10 dhjetor 1909

Lartëmadhëri! Të nderuar zonja dhe zotërinj! Para ca vitesh, po udhëtoja me tren për në Stockholm. Sa kishte rënë...

“Për shkak të vajzave nga Parisi” tregim nga Roland Gjoza

Libri me tregime «Për shkak të vajzave nga Parisi» i shkrimtarit të njohur Roland Gjoza fitoi Çmimin Kombëtar në Letërsi në shpalljen e tyre më 22 janar 2020, vit i 70 vjetorit të Roland Gjozës

Pajtim Statovci fitues i çmimit më prestigjoz në Finlandë për letërsi, “Finlandia”

Çmimet më prestigjioze të librit në Finlandë për letërsinë, jo-letërsinë dhe letërsinë për fëmijë u dhanë më 27 nëntor nga Fondacioni Finlandez i Librit...

Margaret Atwood dhe Bernardine Evaristo fituese të The Booker Prize 2019

The Testaments (Testamentet) Margaret Atwood (Vintage, Chatto & Windus) Më...

Kadare nderohet në Amerikë me Çmimin e famshëm “Neustadt International 2020” i quajtur “The American Nobel Prize”

World Literature Today, revista ndërkombëtare  e letërsisë dhe kulturës, shpalli në orët e vona të mbrëmjes së të mërkurës që Ismail Kadare është fituesi i...

Drita dhe errësira e çmimit Nobel 2019

nga Rafia Zakaria (CNN) “Ju e dini se ishim ne që ju mbrojtëm për shekuj me radhë nga hordhitë...

“Legjenda e vetmisë” e Ridvan Dibrës – Përkthyesja Evelyne Noyage, për herë të dytë në listën e ngushtë për çmimin e përkthimit...

Romani i autorit shqiptar, Ridvan Dibra, “Le petit Bala, Légende de la Solitude” i përkthyer në frëngjisht, për herë të dytë është në listën...

Visar Zhiti merr çmimin “Dega e ullirit” (për letërsinë për fëmijë)

Për herë të parë në këtë panair themelohen dy shpërblime që jepen nga organizatorët e panairit. Shpërblimet, “Liburna” dhe “Dega e ullirit”, shpërndahen për...

Artikujt më të fundit

Edison Çeraj: Magjikja e një udhëtimi

Cikli i fundit me piktura i skulptorit Artan Peqini, nën shënjuesin “Përtej kohës”, është nji arrati pa zhurmë nga habitati, ose nga siguria....

Marcel Proust: Dorëheqja e parë

Dorëheqja e parë është nxjerrë si tregim nga romani Në kërkim të kohës së humbur dhe është botuar me disa autorë të...

Dr. Feride Papleka: Marcel Proust, “Në kërkim të kohës së humbur” (À la recherche du temps perdu)

Një udhëtim i vërtetë zbulimi nuk do të thotë të kërkosh peizazhe të reja, por të kesh vështrim të ri.

Emin Azemi: Periferia dhe periferikët, dashurinë njerëzore mund ta bartin në qendër të botës

Në librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”, të studjueses Ines Murzaku, e shkruar me një metodologji të avancuar kërkimore e përmbajtësore, do të hasim...

KATEGORITË