More
  KreuÇmime

  Çmime

  Arben Veselaj: Triumfi i autobiografisë

  Autobiografia nuk është më një tagër i rezervuar vetëm për të famshmit e botës rozë. Librat mbi “Një lloj jete”, siç do të shprehej...

  Visar Zhiti, laureat i “LE GRAND PRIX DE POÉSIE”, që ndan akademia “Mihai Eminescu”: Te gjuha shqipe kam flamurin dhe epitafin, kam poezinë...

  Bisedoi Andreas Dushi Në qytetin e Craiova-s në Rumani u mbajt Festivali Botëror i poezisë “Mihai Eminescu” ku merrnin pjesë më tepër se tridhjetë poetë...

  Luljeta Lleshanaku, laurete e Çmimit “Poeti Evropian i Lirisë” 2022

  Në janarin e vitit të kaluar, nominimi për të dytën herë i Luljeta Lleshanakut për Çmimin “Poeti Evropian i Lirisë” u bë një nga...

  Libri i Luljeta Lleshanakut në gjermanisht shpallet në dhjetë librat e rekomanduar me poezi

  Botimi i ri në gjermanisht “Die Stadt der Äpfel” i Luljeta Lleshanakut shpallet në dhjetë librat e rekomanduar me poezi  të autorëve të huaj...

  Uran Butka: Çmimi “Lumo Skëndo” për veprën më të mirë të vitit 2021

  Juria e çmimit “Lumo Skëndo”, e përbërë nga Prof. Dr. Dhurata Shehri, Z. Piro Misha, drejtor i Bibliotekës Kombëtare, Prof. asoc. Dr. Belina Budini,...

  Pas çdo nominimi të Booker Prize është një person të cilin nuk e ke dëgjuar kurrë

  Nga Sholto Byrnes Nëse sytë janë dritarja e shpirtit, atëherë leximi i letërsisë artistike nga vende ndryshe nga i yti,  mund të jetë një nga...

  Presidenti i Republikës vlerëson përkthyesin dhe botuesin e parë privat në Shqipëri, drejtuesin e shtëpisë botuese Fan Noli, z. Rexhep Hida, me titullin “Mjeshtër...

  Më 19 mars 2022, në Sallën “Consortium”, në Hotel Tirana International, u zhvillua ceremonia e dekorimit të z. Rexhep Hida,  drejtues i Shtëpisë së...

  Abdulrazak Gurnah: Të shkruarit (Ligjërata e Nobelit, 7 dhjetor 2021)

  Përktheu Granit Zela Të shkruarit ka qenë gjithmonë një kënaqësi. Madje edhe kur isha djalosh në shkollë, prisja me padurim më shumë se çdo orë...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË