More
  KreuÇmime

  Çmime

  Pajtim Statovci fitues i çmimit më prestigjoz në Finlandë për letërsi, “Finlandia”

  Çmimet më prestigjioze të librit në Finlandë për letërsinë, jo-letërsinë dhe letërsinë për fëmijë u dhanë më 27 nëntor nga Fondacioni Finlandez i Librit (Suomen Kirjasäätiö) në...

  Margaret Atwood dhe Bernardine Evaristo fituese të The Booker Prize 2019

  The Testaments (Testamentet) Margaret Atwood (Vintage, Chatto & Windus) Më shumë se pesëmbëdhjetë vjet pas ngjarjes të “Rrefenja e shërbëtores”, regjimi teokratik i Republikës Gilead...

  Kadare nderohet në Amerikë me Çmimin e famshëm “Neustadt International 2020” i quajtur “The American Nobel Prize”

  World Literature Today, revista ndërkombëtare  e letërsisë dhe kulturës, shpalli në orët e vona të mbrëmjes së të mërkurës që Ismail Kadare është fituesi i 26-të i...

  Drita dhe errësira e çmimit Nobel 2019

  nga Rafia Zakaria (CNN) “Ju e dini se ishim ne që ju mbrojtëm për shekuj me radhë nga hordhitë aziatike. Dhe pa ne do të hanit...

  “Legjenda e vetmisë” e Ridvan Dibrës – Përkthyesja Evelyne Noyage, për herë të dytë në listën e ngushtë për çmimin e përkthimit...

  Romani i autorit shqiptar, Ridvan Dibra, “Le petit Bala, Légende de la Solitude” i përkthyer në frëngjisht, për herë të dytë është në listën e ngushtë,...

  Visar Zhiti merr çmimin “Dega e ullirit” (për letërsinë për fëmijë)

  Për herë të parë në këtë panair themelohen dy shpërblime që jepen nga organizatorët e panairit. Shpërblimet, “Liburna” dhe “Dega e ullirit”, shpërndahen për autorët më...

  Mehmet Kraja merr çmimin “Liburna”, për veprën më të mirë në prozë

  Shkrimtari Mehmet Kraja është vlerësuar me çmimin “Liburna”, për veprën më të mirë në prozë. Ky shpërblim është inaugurues, pasi jepet për herë të parë në Panairin e Librit...

  Besnik Mustafaj nderohet me çmimin prestigjioz “Flaiano Literary” në Itali

  Shkrimtari shqiptar Besnik Mustafaj ishte mysafir nderi në edicionin e 46-të të ndarjes së çmimit “Flaiano Literary”, mbi krijimet në italisht, një event ndërkombëtar që vlerëson shkrimtarët....

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË