More
  KreuLetërsiBibliotekë

  Bibliotekë

  Pjesë nga krijimtaria në proces e poetes Ahmeti

  GJËJA E kishin mbështjellë. Sigurisht vetëm një pjesë të saj. Madje as atë. Kishin mbështjellë mendjen. Aq sa të orientoheshin brenda saj. Dhe këtë e quanin...

  “Kangë…” nga Ledia Dushi

  s`asht gja e jemja me vdekë ngjitë i shkoj kur praj me e pa ujnash shkoj me e pa kur praj e s`kam kurrkend ujnash të...

  “Metamorfoza e një kryeqyteti” nga Ylljet Aliçka

  U zgjua rreth mesnatës nga disa gudulisje mbi kurriz. Ishin minjtë që, sapo binte errësira, bridhnin lirisht nëpër dhomë. Mbuloi kokën dhe la t’i...

  Poetët shqiptarë bashkëkohorë në antologjinë greke

  Një cikël me poezi shkëputur nga antologjia e poetëve shqiptarë bashkëkohorë, hartuar nga shkrimtari Romeo Çollaku në dy gjuhë, shqip-greqisht. Një brez që u...

  Këngët himn të Krishtlindjes përkthyer nga tre klerikë: Mjeda, Prenushi dhe At Mëshkalla

  TI ULESH PREJ PARRIZIT Përktheu: Ndre Mjeda Ti ulesh prej parrizit, O Zot e mbret madhnije. E në tokë vjen m’u bâ nieri Vetëm prej dashtënije: Aq i...

  “Saga e fëmijërisë” nga At Zef Pllumi

  Nuk mund të përcaktoj moshën që kishm: dy ose tri vjeç. Në shtëpi ishem un i vetëm. Nana kishte shkue te kushrijt. Më kapi...

  Poezi nga Zef Zorba

  Zef Zorba lindi më 1920 në Kotorr të Malit të Zi në një familje shqiptare. Mbas mbarimit të gjimnazit në Shkodër, më 1941 regjistrohet...

  Poezi nga Vilson Blloshmi

  BRENGA, SHPRESA, VEGIMET I tremburi ikën si i ndjekur prej egërsisë N’jerm bën tunele n’ajër t’hapësirës Si mbas formës së tij, lëvizjes së tij. Ah sikur mbas çdo...

  Artikujt më të fundit

  KATEGORITË