Kreu Intervista

Intervista

Visar Zhiti: Hermetizmi ynë, jo si ai europian, më i vrazhdë, ekzistencial…

Intervistoi: Violeta Murati Jeni njeriu dhe shkrimtari në vëmendje të medias, së fundmi edhe për dosjen tuaj të...

Edmond Tupja: Përkthimi nuk është mision i pamundur, por i pambaruar

Intervistoi: Violeta Murati Po vërejmë se gjuha jo vetëm që nuk shkruhet gjithnjë e më mirë, por ka...

Agron Tufa: Letërsia e mirë fsheh një apel, që ta pëshpërit, si një urdhër i brendshëm

Intervistoi: Violeta Murati Ndonjëherë ia vlen të niset nga e para, ku kujtesa mban ngjarjet më të rëndësishme...

Eqrem Basha: Komunikimi ynë, paradoksalisht, ende i vështirë dhe i pamjaftueshëm

Nuk e gjen një gazetë tiranase në Prishtinë dhe një prishtinase në Tiranë! Që nga biseda jonë e...

Fatos Kongoli: Pas çdo libri, një bisedë e re me lexuesin

Bisedoi: Violeta Murati Në mesin e janarit u shënua 75-vjetori i lindjes suaj, një datë e harruar. A ka...

Faslli Haliti: kam synuar majën e malit poetik, por nuk e kam arritur

Z. Haliti, ju jeni nga poetët që keni përjetuar dy kohë, madje e keni nisur krijimtarinë në një periudhë shumë të hershme,...

Mimoza Ahmeti: Qysh fëmijë kisha ndjesinë e njësimit me universin. Gjithçka tjetër më dukej e kotë

Intervistoi: Violeta Murati Mimoza, intervista me ju është gjithnjë një bisedë e lirë, kurioze, që rrallë i vijnë...

Bashkim Hoxha: Shkrimtari ka qenë ndërgjegjja e kombit. Në rrethana normale, ai nuk e mbart këtë mision

Intervistoi: Violeta Murati Z. Bashkim, profili juaj mban njëherësh disa ngarkesa apo misione si gazetar, shkrimtar e dramaturg....

Artikujt më të fundit

Edison Çeraj: Magjikja e një udhëtimi

Cikli i fundit me piktura i skulptorit Artan Peqini, nën shënjuesin “Përtej kohës”, është nji arrati pa zhurmë nga habitati, ose nga siguria....

Marcel Proust: Dorëheqja e parë

Dorëheqja e parë është nxjerrë si tregim nga romani Në kërkim të kohës së humbur dhe është botuar me disa autorë të...

Dr. Feride Papleka: Marcel Proust, “Në kërkim të kohës së humbur” (À la recherche du temps perdu)

Një udhëtim i vërtetë zbulimi nuk do të thotë të kërkosh peizazhe të reja, por të kesh vështrim të ri.

Emin Azemi: Periferia dhe periferikët, dashurinë njerëzore mund ta bartin në qendër të botës

Në librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”, të studjueses Ines Murzaku, e shkruar me një metodologji të avancuar kërkimore e përmbajtësore, do të hasim...

KATEGORITË