Kreu Opinion

Opinion

Mimoza Hasani Pllana: Do të doja që këtë ditë të përuronim shtatoren e shkrimtarit dhe nobelistit Elie Wiesel

27 janari, Dita Ndërkombëtare Përkujtimore e Holokaustit, shënohet për të përkujtuar 6 milionë hebrenjtë e vrarë nga regjimi nazist dhe bashkëpunëtorët e...

Ch. Baudelaire: Palimpsesti

Përktheu nga origjinali Fabiola Kadi “Ç’është truri i njeriut, përveçse një palimpsest i stërmadh i natyrshëm? Truri im...

Xhevair Lleshi: Karakteri i leximit të librave

Përfytyroj gjithmonë një njeri nevrastenik që gjatë leximit shtrëngon dhëmbët, skërmitet, bën gjeste padurimi, habitet, ngre vetullat, lëshon ofshama dhe psherëtima, ngërdheshet,...

Natasha Shuteriqi: Letërsia për fëmijë mes dilemës dhe mbijetesës

(Pse, dreqin, kemi frikë nga letërsia për fëmijë?) Ligji i parë i komunikimit thotë se është e pamundur...

Elona Kola: Fëmijet e sotëm shqiptarë dhe gjuhët shumëngjyrëshe

Në një ditë te zakonshme në aeroportin e Tiranës është e natyrshme të të tërheqin vëmendjen copëza bisedash të vogla aty-këtu midis...

Xhevair Lleshi: Librat dhe Tirana monumentale

1. M’u desh të bëja një shëtitje nëpër Tiranë, bashkë me piktorin Helidon Don Haliti. Një shëtitje për të...

Ballsor Hoxha: Totemi gjuha e shkruar dhe -kalimi i vdekjes

I Kurbani - kokat e Omer Kaleshit Kur i shikon pikturat e Omer Kaleshit, ato ngjajnë...

Josif Papagjoni: Kur nisi formësimi i dramës shqipe (1920-1939)

E dalë më në fund nga terri osman, kalbja antropologjike, ligjet e hekurta të Sheh-Ul-Islamit dhe tespihet, ku artet, sidomos piktura dhe...

Artikujt më të fundit

Henri Matisse, “Shënimet e një piktori”, 1908

Një piktor i cili i drejtohet publikut jo vetëm që t’i paraqesë veprat e tij, por për t’i shfaqur edhe ca nga...

Anisa Markarian: Disa pikla dëshmi në oqeanin e kujtesës së përbashkët

Bisedoi Andreas Dushi A.D: Tuj rrëmue n’do gjana t’vjetra / gjeta nji fotografi. Këto dy vargje nga një...

Anisa Markarian: Trupat e rinj

fragment nga romani «15 ditë prilli» – Botime Çabej Tavolina e laboratorit të anatomisë, e gjatë dhe e...

Sevdai Kastrati: Romanet që janë konsideruar gabimisht (pjesa 5)

Më bën përshtypje se si Fotaq Andrea nuk ngurron para hipotezave dhe ec përpara pa fakte. Pajtohem pjesërisht se Konica nuk...

KATEGORITË