Kreu Çmime Visar Zhiti merr çmimin “Dega e ullirit” (për letërsinë për fëmijë)

Visar Zhiti merr çmimin “Dega e ullirit” (për letërsinë për fëmijë)

Për herë të parë në këtë panair themelohen dy shpërblime që jepen nga organizatorët e panairit. Shpërblimet, “Liburna” dhe “Dega e ullirit”, shpërndahen për autorët më të mirë, veprat e të cilëve janë në shitje nëpërmjet shtëpive botuese që janë pjesëmarrëse në Panairin e 19-të të Librit në Ulqin. Ceremonia u zhvillua në skenën verore të Kalasë mes pranisë së shumë personaliteteve të jetës letrare, shoqërore e publike. Kryetari i jurisë, akademiku Ali Aliu, në fjalën e vet theksoi se në këtë garë për librin më të mirë kanë konkurruar 36 libra nga autorë të njohur shqiptarë. “Ndihem i nderuar që jam pjesë e një jurie që i duhet të zgjedhë nga letërsia më e mirë që prodhon një vend. Në këtë garë ishte vështirë të veçoje se kush e meritonte çmimin, pasi konkurronin emra seriozë, si: Mehmet Kraja, Diana Culi, Visar Zhiti, Majlinda Rama, Ylljet Alicka etj., të cilët kanë treguar se dinë të ndërtojnë letërsi të konsoliduar, por çmimin e merr vetëm njëri dhe ne lutemi të na mirëkuptoni”, – tha, ndër të tjera, Aliu. Pas fjalës së kryetarit të jurisë, kryetari i komunës Loro Nrekiq i dorëzoi shkrimtarit Mehmet Kraja çmimin “Liburnia”, ndërsa ministri i Kulturës së Maqedonisë së Veriut pati nderin të dorëzonte çmimin “Dega e ullirit” (letërsi për fëmijë) për Visar Zhitin. “Në të gjitha rastet letërsia është atdheu i njerëzve të lirë dhe duke qenë i tillë, mendoj që panairet janë një shans për të thirrur kujtesën. Në këtë moment ne jemi në Kështjellën e Balshajve dhe këtu flitet për librin”, – është shprehur studiuesi Behar Gjoka në mbrëmjen e çmimeve.

SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutemi shënoni emrin tuaj këtu

Artikujt më të fundit

Poezi nga Alma Braja

ÇFARË DO TË THOTË BEFASIM, NËSE JO SHMANGIE VETMIE? I. “Mos iu afro fjalës! Fjala nuk është...

Poezi nga Ermir Nika

DRURËT Çdo natë shoh në ëndërr drurë të vetmuar me degët rëgjuar prej shirash të përkohshëm, indiferentë nga zhurma e pyjeve,...

Albana Nexhipi Lekaj: Përkthimi, përpjekje për t’u bërë njësh me autorin

Përkthimi: interpretim, përshtatje apo shqipërim? Vetë dilema që shtrohet, dëshmon se kemi ende shumë paqartësi mbi një prej proceseve më...

Frano Kulli: “Toka jonë” …e Salvator Gjeçit, nga “Ylli i kuq” në Shënkoll të Bregut të Matës

Drama “Toka jonë”, që ende sot është diku në skutat e kujtesës së disa brezave, në rrafshin e trashëgimisë së re letrare,...